Jak sprawdzić normę Euro?

W ostatnich latach norma Euro stanowi niezwykle istotną rolę w kontekście posiadania samochodu. Współcześnie jest ogromny nacisk na to w Unii Europejskiej, aby auta były rocznikowo jak najmłodsze i jak najbardziej przyjazne dla środowiska. To właśnie z tego powodu powstają również strefy czystego transportu, aby ograniczyć zanieczyszczenia w najbardziej zatłoczonych miastach. Każdy kierowca posiadający samochód bądź go nabywający, powinien dobrze znać normę pojazdu.

jakie sa normy euro
Podaj dalej

Czym są normy Euro?

normy euro
fot. freepik

To nic innego, jak zapisy prawne regulujące limity dotyczące emisji spalin. Dają one wytyczne odnośnie tego, jakie normy mają spełniać dane pojazdy w dbaniu o środowisko. Im wyższa norma Euro tym tak naprawdę wytyczne dla producentów samochodów staję się bardziej restrykcyjne. Ma to też dość istotny wpływ na późniejszą cenę samochodów. Technologia musi być coraz bardziej nowoczesna, a co za tym idzie droższa. Wymogi powstają w ramach serii dyrektyw unijnych – co kilka lat ich restrykcyjność jest sukcesywnie zwiększana. Od 2014 roku obowiązuje norma Euro 6, która w kolejnych latach była bardzo modyfikowana. Nie wzrastała jednak sama norma, a dokładane są tylko litery, np. 6c i 6d. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem normy Euro 7.

Jakie są normy Euro i jakich dotyczą samochodów?

  • Norma Euro 1: Została wprowadzona w 1992 roku i obowiązywała do 1996 roku. Dotyczyła samochodów benzynowych.
  • Norma Euro 2: Została wprowadzona w 1996 roku i obowiązywała do 2000 roku. Dotyczyła samochodów benzynowych.
  • Normy Euro 3: Została wprowadzona w 2000 roku i obowiązywała do 2005 roku. Tutaj już dotyczyła ona samochodów benzynowych i diesla.
  • Norma Euro 4: Została wprowadzona w 2005 roku i obowiązywała do 2009 roku. Tutaj dotyczyła ona samochodów benzynowych i diesla.
  • Norma Euro 5: Została wprowadzona w 2009 roku i obowiązywała do 2014 roku. Dotyczyła samochodów benzynowych i diesla.
  • Norma Euro 6: Została wprowadzona w 2014 roku i obowiązywała zasadniczo do 2021. Dotyczyła samochodów benzynowych, diesla, ale także już hybrydowych.
  • Norma Euro 6d-TEMP: Została wprowadzona w 2017 roku i jest wymagana od 2019 roku. Zwiększyła nacisk na bardziej rygorystyczne testy emisji spalin w trakcie jazdy.
  • Norma Euro 6d: Została wprowadzona w 2020 roku i jest wymagana od 2021 roku. Tutaj także rozbudowano przepisy i obowiązki, jako bardziej rygorystyczne.

Kiedy w życie wejdzie norma Euro 7?

Bardzo dużo kontrowersji wywołały prace nad kolejna normą Euro, która ma wejść w życie. Miała pojawić się wcześnie i miała być bardzo, ale to bardzo restrykcyjna. Producenci jednak dopięli swego i nie będzie aż tak źle jak zapowiadano. Gdyby się udało przeforsować pierwszy projekt to mówiło się nawet o utracie sensu produkowania samochodów spalinowych.

Norma wejdzie w życie od 1 lipca 2030 roku, a nie od początku 2025 roku, jak proponowała Komisja Europejska.  Zapewne po wprowadzeniu obowiązków sprzedaży wyłącznie samochodów elektrycznych norma Euro 7 będzie ostatnią na Starym Kontynencie. Nie jest jednak wykluczone, że pojawi się kiedyś norma Euro 8 dla producentów, którzy dalej będą brnąć w motoryzację spalinową.

Przeczytaj również