Jak skutecznie sprzedać samochód używany?

Sprzedając samochód zawsze trzeba kierować się kilkoma podstawowymi krokami. To kluczowe, aby transakcja była skuteczna, w pełni transparentna, a do tego wszystkiego mieć gwarancję po obu stronach. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że fałszowanie kluczowych informacji może okazać się bardzo kosztowne.

sprzedaz kupno samochod
Podaj dalej

Jak wystawić samochód na sprzedaż?

kluczyki kierowców seniorów do samochodu
fot. freepik

Nieprzypadkowo krąży opinie wśród kierowców, że nie jest łatwo kupić dobry samochód. Prawda jest jednak też taka, że nie jest łatwo go sprzedać. I nie chodzi tutaj o sytuację i porady w stylu – jak najlepiej oszukać kupującego? Nie tędy droga, a wiele osób przekonało się, że może to mieć opłakane w skutkach konsekwencje prawne. Coraz więcej osób dochodzi swoich praw przed sądem, czując się po prostu oszukani.

Pierwszą i podstawową rzeczą będą niewątpliwie dokumenty. Im będzie ich więcej tym tak naprawdę lepiej, bowiem buduje to naszą wiarygodność. Pokazuje co tak naprawdę było naprawiane w ostatnim czasie w pojeździe. Dwa – pokazuje to, że dbaliśmy o samochód i jego stan na pewno dobry. Ilość faktur czy dokumentów w żadnym stopniu nie powinna przerazić kupującego. Bardziej powinien on docenić podejście, a rozmowa o potencjalnej transakcji zacznie się z zupełnie innego poziomu.

Ogłoszenie wystawione w internecie, powinno być informacyjne, proste i bez zbędnych ozdobników. Na tzw. ”starcie” kupujący chce uzyskać najważniejsze informacje o samochodzie i nie ma co tutaj bawić się w mistrza marketingu czy pisarza. Opisy w stylu ”używane przez kobietę” lub ”jeździła nim osoba starsza”, naprawdę mało kogo interesują. Zwłaszcza, że z reguły to proste slogany bez pokrycia. Jeżeli ktoś będzie chciał uzyskać więcej informacji o danym pojeździe to zawsze pozostaje numer telefonu, gdzie będzie można odpowiedzieć na zadane pytania.

Handel samochodami używanymi. Nowy dokument
fot. freepik

Istotny jest stan faktyczny auta

W żadnym przypadku nie można ukrywać informacji o stanie faktycznym samochodu. Jeżeli posiada on jakieś wady trzeba o nich poinformować. Istotne jest również to, aby jak najlepiej zaprezentować samochód. Chodzi tutaj oczywiście o zdjęcia, aby dać ich nie za mało, ale też nie za dużo. Trzeba pokazać auto z każdej strony, jak i wnętrze, bagażnik i to co kryje się pod maską. Szacuje się, że liczba około 20 zdjęć potrafi już oddać całość i wzbudzić odpowiednie zainteresowanie.

Właściciel samochodu powinien poinformować kupującego o stopniu zużycia i konieczności wymiany poszczególnych elementów. Mało tego – dobrze jest to wszystko opisać w umowie kupna/sprzedaży samochodu. Po co? Jeżeli przykładowo w ciągu roku od daty zakupu dojdzie do awarii koła dwumasowego, można prawnie ubiegać się o zwrot pieniędzy za auto. Klient ma prawo oskarżyć zakupiony produkt, jako posiadający wadę utajoną. Zgodnie z polskim prawem będzie mógł odzyskać całą kwotę.

Dlatego też tak ważne jest to, aby w umowie została wpisana prawdziwa kwota. Niejednokrotnie dochodziło już do sytuacji, w których sprzedający podwójnie zyskiwał na tym, że celowo zaniżono kwotę w umowie. Sąd zawsze orzeknie zwrot kwoty takiej, jaka została wpisana na dokumencie. Nie takiej, która została przekazana ”pod stołem”.

 

Przeczytaj również