Jak bezpiecznie jeździć autem zimą?

Prowadzenie samochodu zimą, to niewątpliwie niełatwa sztuka. Przy trudnych warunkach drogowych nawet najlepsi kierowcy mogą nie uniknąć prostego, lecz bardzo kosztownego błędu. Dlatego tak ważne jest, aby stosować się do kilku zasad. Te na pewno nie okażą się stuprocentową gwarancją do sukcesu, ale na pewno znacząco ogranicza ryzyko, jakie może się przytrafić. Wbrew pozorom zimy nie można się obawiać. Najważniejsze jest jednak to, aby zachować duży spokój i rozwagę na drodze.

zima snieg
Podaj dalej

Dlaczego zimą kierowcy jeżdżą wolniej?

W okresie zimy można odnieść wrażenie, że znaki drogowe są zbędne. Kierowcy jeżdżą znacznie wolniej, bowiem warunki drogowe po prostu nie pozwalają na szybszą jazdę. Na drogach zalega śnieg, w niektórych miejscach może wystąpić czarny lód i tak naprawdę w każdej chwili można stracić panowanie nad kierownicą.

mróz zima śnieg lód prognoza pogoda temperatury imgw samochód
fot. pixabay

Jak bezpiecznie prowadzić samochód zimą?

Kluczowa jest tutaj płynna jazda, do czego jak można zauważyć zdecydowana większość kierowców się stosuje. Na drogach widać, że kierowcy jeżdżą wolniej, ale płynnie. Drogi nie pełnią wówczas roli ”toru wyścigowego”, gdzie dochodzi do ciągłych mijanek. Taka jazda zakończyłaby się bardzo szybko kolizją albo poważnym wydatkiem.

Samochód prowadzi się w sposób rozważny, a więc dostosowując prędkość do warunków drogowych. Wszystko po to, aby czuć pojazd i mieć pewność, że się nad nim panuje oraz zapanuje w przypadku losowej sytuacji.

Jak prawidłowo hamować zimą?

Kierowcy pierwsze co powinni robić prowadząc samochód zimą, to trzymać odpowiedni dystans od poprzedzającego auta. Wszystko po to, aby uwzględnić potencjalną dłuższą drogę hamowania. Doskonale wiadomo, że hamowanie latem a hamowanie zimą, to zupełnie dwie inne bajki. Nawet przy niewielkiej prędkości pojazd potrafi jeszcze długo jechać, zanim ostatecznie się zatrzyma.

Samo hamowanie bardzo mocno zimą wspiera system ABS. Pozwala on na zapanowanie nad autem w przypadku gwałtownego hamowania. Dzięki niemu kierowca nie traci kontroli nad samochodem. Nie zmienia to jednak faktu, że choć utrzymujemy potencjalnie auto w linii jazdy, to droga hamowania i tak może się nawet kilkukrotnie wydłużyć.

Kierowca powinien zacząć rozpocząć proces hamowania odpowiednio wcześniej widząc np. światła czy skrzyżowanie. Warta w tym przypadku jest umiejętność hamowania silnikiem.

poślizg esp zima system bezpieczeństwa stabilizacja toru jazdy
fot. pixabay

Dlaczego nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów kierownicą?

Zimowa zasada jazdy samochodem mówi jasno, że nawet w trudnych sytuacjach należy zachować spokój. Nigdy nie wolno wykonywać gwałtownych i dynamicznych ruchów kierownicą. Niejednokrotnie było to przyczyną utracenia kontroli nad prowadzeniem auta. Nawet jeżeli wpadnie się w poślizg, wyjść z niego można tylko zachowując zimną głowę.

Najważniejsze jest wytracenie prędkość poprzez hamowanie silnikiem. Redukcja biegu powinna jednak nastąpić bez agresywnego puszczania sprzęgła. Do tego ruchy kierownicy w przypadku poślizgu zawsze muszą być płynne. Warto także, aby kierowca miał świadomość czy ma do czynienia z nadsterownością czy podsterownością, aby prawidłowo wyjść z poślizgu.

Przeczytaj również