Ile osób zginęło na polskich drogach w 2022 roku? Podano liczbę, która okazała się historyczna

Ile osób zginęło na polskich drogach w 2022 roku? Podano liczbę, która okazała się historyczna

wypadki na drogach

Podaj dalej

Początek stycznia to zawsze czas podsumowań tego co działo się m.in. na polskich drogach. Jedną z najważniejszych statysty jest tak ile osób zginęło w mijającym roku. Liczba ta bowiem na odzwierciedlać to, czy udaje się poprawiać różnymi zabiegami bezpieczeństwo. A jak wiadomo jest to kluczowe, jeżeli chodzi o ostatnie lata. Wiadomo już, że liczba ofiar była historyczna!

Na drogach bezpieczniej?

kierowcy mandaty za radio
Freepik

Pierwsze dane z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji pokazują, że z roku na rok jest poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach. W ubiegłym roku śmierć w wypadkach poniosło 1883 osoby – rok wcześniej były to 2245 osoby, a w 2021 roku odnotowano 2491 ofiar śmiertelnych. Liczby wciąż jednak są duże i niosą z każdą jedną osobą rodzinne tragedie.

Cieszyć może jednak poprawa sytuacji bezpieczeństwa na drogach. Zwłaszcza, że w ciągu dwóch lat śmierć poniosło o 25 procent osób mniej! W dodatku po raz pierwszy liczba ofiar nie przekroczyła dwóch tysięcy. Liczba rannych na drogach także spadła – były to 24 703 osoby , a więc mniej o 1713 osób niż w 2021 rok  i mniej o 1760 osób niż 2020 roku.

W 2022 roku na polskich drogach było również mniej wypadów na drogach. Zarejestrowano ich 21 324 – to mniej o 1492 wypadków drogowych niż w 2021 roku oraz o 2216 mniej niż w roku 2020. Mniej cieszyć może inna statystyka, bowiem zatrzymano aż 98 128 nietrzeźwych kierujących. I choć jest to liczba nieco mniejsza od wcześniejszego roku (101 892), to jednak wciąż jest bardzo duża.

stacje paliw paliwo stacja benzyna diesel zamknięte
freepik.com/karlyukav

Zmiany przepisów poprawiają bezpieczeństwo

Ewidentnie widać, że zmiany w przepisach ruchu drogowego i wyższe kary, wpływają na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Trzeba pamiętać o tym, że to wciąż nowe zmiany i ich rezultat tak naprawdę będzie dopiero widoczny w tym roku, a najbardziej w kolejnych latach. Mimo to są już pierwsze sygnały ku lepszemu i trzeba mieć nastawienie, że może być tylko lepiej.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że na to pracujemy wszyscy, a nie inni. Dlatego też należy dojrzale podejść do bezpieczeństwa na drodze – stosować się do przepisów i nie wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu. Drobne kolizje zawsze będą się zdarzały, ale byle wypadków było jak najmniej!

wyprzedzanie przejście dla pieszych mandat
Freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News