Ile kosztuje teraz łącznie kurs i egzamin na prawo jazdy? Bez tej sumy pieniędzy nawet nie myśl o jeździe

Ile kosztuje teraz łącznie kurs i egzamin na prawo jazdy? Bez tej sumy pieniędzy nawet nie myśl o jeździe

prawo-jazdy-word

Podaj dalej

Wiele osób chce i marzy o tym, aby posiadać prawo jazdy. Niestety nie każdy do końca zdaje sobie sprawę z tego, ile współcześnie taka przyjemność kosztuje. A są to już zupełnie wyższe pieniądze, niż chociażby rok temu, a już na pewno dużo większe niż kilka lat temu. Zdobycie uprawnień nie jest tanią rzeczą, ale na pewno wydaje się być obowiązkiem niemalże każdego.

W jakie cenie prawo jazdy?

prawo jazdy cena
fot. freepik

Sam kurs na prawo jazdy stanowi obecnie lwią część całej inwestycji. Oczywiście tak było zawsze, ale dziś są to kwoty niemal dwukrotnie większe niż jeszcze kilka lat temu. Szkoły jazdy oferują swoje usługi za średnią kwotę 3 500 złotych, a to dopiero początek wydatków. W takiej cenie z reguły jest 30 godzin zajęć teoretycznych oraz jazd praktycznych, a do tego materiały szkoleniowe.

Na późniejszym etapie trzeba pamiętać o tym, że trzeba zapłacić 200 złotych za badanie lekarskie, które jest obowiązkowe. Z innych kosztów kto nie ma zdjęcia, ten musi liczyć się z wizytą u fotografa. I tutaj dochodzi kolejny wydatek, choć niemal najmniejszy ze wszystkich – około 50 złotych. Na późniejszym etapie jest złożenie wniosku o wydanie dokumentu prawa jazdy, który także jest odpłatny i trzeba zapłacić 100,50 zł.

Na sam koniec pozostaje egzamin na prawo jazdy. Ten jak wiadomo od tego roku drożeje w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego, zgodnie z nową ustawą. Za egzamin teoretyczny i praktyczny trzeba zapłacić nawet 250 złotych, a każdy oblany egzamin za kierownicą to dodatkowe 200 złotych.

prawo jazdy egzamin
fot. freepik

Bez 5 tysięcy lepiej nie podchodź

Ile trzeba mieć pieniędzy, żeby zdać egzamin na prawo jazdy? Dobrze mieć odłożone 5 tysięcy, żeby myśleć o tym, aby zapisać się do szkoły jazdy. Oczywiście cena może być niższa, jeżeli np. uda się zdać za pierwszym podejściem. Ale trzeba patrzeć na statystyki mieć mieć odłożoną sumę na 3-4 egzaminy poprawkowe. Dlatego taka kwota powinna nas odpowiednio zabezpieczyć.

Najgorsze co można zrobić to skończyć kurs i zrezygnować ze starań o uprawnienia po pierwszym, czy drugim oblanym egzaminie. A jeszcze gorzej, gdy powodem tego są właśnie finanse. Dlatego trzeba naprawdę odpowiednio przygotować się do zdawania. Brak pieniędzy na kolejny egzamin nie powinien stwarzać danej osobie dodatkowego stresu.

prawo jazdy nauka
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News