Czy w Polsce naprawdę tankujemy tanie paliwo? Unia Europejska pokazała właśnie prawdę na ten temat

Czy w Polsce naprawdę tankujemy tanie paliwo? Unia Europejska pokazała właśnie prawdę na ten temat

paliwo ceny paliw

Podaj dalej

Kierowcy w Polsce niemal cały ubiegły rok słyszeli, że tankują najtańsze paliwo na Starym Kontynencie. Jak wygląda sytuacja jednak obecnie i czy takie hasło reklamowe wciąż ma szansę funkcjonować? Już wcześniej nie był ono zgodne z prawdą, choć jak wolą niektórzy – prawda nie zawsze ma jeden koniec. Czy teraz także takich prawd można usłyszeć kilka i wybrać tę najodpowiedniejszą?

Tankujemy drogie czy tanie paliwo?

paliwo-tankowanie-zbiornik
fot. freepik

Od zawsze wiadomo, że porównywanie cen na stacjach paliw w różnych krajach ma sens tylko wtedy, kiedy jest to w odniesieniu do zarobków. Mianowicie wtedy realnie można określić, czy benzyna i olej napędowy są faktycznie tanie bądź drogie, czy nie. Samo rzucanie suchych cen może tylko i wyłącznie pokazać, gdzie za ile się tankuje – i tyle. Na tej podstawie ciężko wystawiać większe wyroki.

Wiadomo jednak, że jedna z najgorszych sytuacji pod tym względem jest właśnie w Polsce. To u nas zarabia się mało, a płaci się drogo za paliwo. Jak pokazuje najnowszy raport Unii Europejskiej, teraz nawet najniższa cena wiele by tutaj nie zmieniła. A najniższej ceny nawet nie ma, bowiem nie brakuje krajów, które płacą mniej niż my. Do tego płacimy podobnie jak większość.

Dla przykładu diesel tańszy jest w Czechach, na Słowacji, w Słowenii, Chorwacji, Rumunii, Portugalii i na Malcie oraz Cyprze. Tania niewątpliwie jest benzyna, bowiem mniej płacą tylko kierowcy w Słowenii, Chorwacji, Bułgarii, Rumunii i na Malcie, a także Cyprze. Choć jak widać i tak do końca stawki i tak nam daleko. Bliżej nam niewątpliwie do środka stawki, niż do jej końca, gdzie jest najtaniej.

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – irenemiller

W Polsce nie ma rewelacji

Patrząc na nasze zarobki, a na to ile kosztuje litr paliwa, niewątpliwie jest zbyt drogo. W Polsce powinny funkcjonować znacznie niższe ceny od tych, które widzimy obecnie. Wówczas nie byłoby takich dysproporcji, które zmuszałyby wiele osób do zmiany w funkcjonowaniu. Tak to nie brakuje osób, które zmuszone jest zrezygnować z posiadania samochodu.

A ceny paliw niewątpliwie jeszcze bardziej uderzą w nasze portfele, więc warto będzie porównywać jak nasz kraj wypada na tle innych. Może być tak, że będziemy coraz bardziej odstawać pod tym względem. Oznaczać to będzie jeszcze większe dysproporcje między tym co zarabiamy, a tym za ile musimy zatankować.

benzyna diesel promocja paliwo ceny paliw
fot. freepik.com – syda_productions

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News