Kiedy nie myć samochodu zimą?
Warto patrzeć na termometr, gdyż jasno on wskazuje, kiedy jest okazja umyć auto, a kiedy nie. Jeżeli jest temperatura ujemna, nie ma nawet co próbować jechać na myjkę. Zarówno ta ręczna, jak i automatyczne szczotki będą po prostu nieczynne. To też jasno daje sygnał, że nie warto próbować zabierać się do tego z przysłowiowym wiadrem i gąbką.
Zwrócić też trzeba uwagę, o jakiej porze zabieramy się za mycie. Jeżeli są to ostatnie chwile słońca, a temperatura balansuje na granicy zera, wiadomo, iż zaraz będzie ona już na minusie. Pozostawienie mokrego samochodu na działanie ujemnej temperatury, jaka się pojawi, to niezwykle zła decyzja. Rano mogą wystąpić m.in. problemy z otwarciem zamarzniętych drzwi, a auto może być skute lodem. W najgorszej perspektywie można uszkodzić w ten sposób nawet lakier.
Kiedy najlepiej umyć samochód zimą?
Najlepszy moment to ten, kiedy na termometrze jest temperatura dodatnia i wiadomo, że utrzyma się ona na dłużej. Wtedy bez chwili zawahania się powinniśmy korzystać z możliwości umycia samochodu. A tak naprawdę w okresie zimy powinniśmy robić to często, a nawet bardzo często. Wszystko po to, aby regularnie usuwać z samochodu mieszankę brudu, piasku i soli. A tego jest nagromadzone na drodze przy odwilży pełno i nieustannie osadza się na samochodzie.
O czym warto pamiętać myjąc samochód zimą?
Kluczowe w przypadku mycia samochodu zimą, jest po prostu najprościej mówiąc jego dokładne umycie. Chodzi o to, aby dokładnie opłukać z pojazdu wszystkie zabrudzenia. Nikt nie chce, aby sól drogowa ”wgryzła” się auto i doprowadziła do korozji. Wielu kierowców dlatego też zaraz po zimie wybiera się na myjnie automatyczne, aby dobrze opłukać pojazd od spodu. Czyli tak naprawdę tam, gdzie nie mamy dostępu na tradycyjnej myjni.
Warto również mieć ze sobą kilka ściereczek, aby dokładnie pozbyć się wody z pojazdu. Zwłaszcza w okolicach takich elementów, jak uszczelki. Jeżeli temperatura znów się da niespodziewanie we znaki, mogą pojawić się problemy z wejściem do samochodu.
Z kolei, gdy samochód jest otwierany za pomocą tradycyjnego kluczyka, trzeba również zadbać o zamek. Niektórzy stosują sprężone powietrze, aby pozbyć się wody, która się tam znalazła. Dobrym rozwiązaniem jest także tradycyjny odmrażacz do zamków.
Jak zadbać o samochód zimą?
Jedno w tym wszystkim jest pewne – dbanie o auto zimą jest uciążliwe. Zwłaszcza sama świadomość tego, że często myje się go tylko dla zasady. Kilka ulic dalej samochód będzie już bowiem wyglądał podobnie, jeżeli na drodze wciąż zalega błoto pośniegowe. Najważniejsze to jednak być sumiennym i po prostu dbać o swój pojazd.