Alkomaty w samochodach powoli tracą sens. Kierowcy znaleźli na nie inny sposób

Alkomaty w samochodach powoli tracą sens. Kierowcy znaleźli na nie inny sposób

Alkomaty w samochodach powoli tracą sens. Kierowcy znaleźli na nie inny sposób

Podaj dalej

Dla wielu kierowców alkomat do dziś budzi ogromny respekt. Mają oni bowiem świadomość tego, jakie konsekwencje mogą czekać, gdy wskaże on nieodpowiedni wynik. Coraz jednak większa grupa niewiele sobie z tego robi, że może dmuchać w trakcie kontroli. A to za sprawą tego, że zamiast spożywania alkoholu, po prostu celują w inne używki. Mowa tutaj o narkotykach, które można odnieść wrażenie, że zyskują na popularności.

Alkomat? Trzeba funkcjonariuszy zaopatrzyć w narkotesty

kierowcy mandat zima policja
fot. lubuska.policja.gov.pl

Największą zmorą na polskich drogach są niewątpliwie pijani kierowca. Pomimo zaostrzenia przepisów – i to dość znacząco – liczba osób, która została złapana po spożyciu alkoholu nie zmalała, a wręcz wzrosła. To wciąż temat nie tylko dla policji, ale i dla rządu z którym muszą nieustannie walczyć.

Wydaje się jednak, że walka ta niebawem może zostać w końcu wygrana. To za sprawą przepisów związanych z odbieraniem pojazdów osobom, które zostały złamane na podwójnym gazie. Tyczy się to również sytuacji, gdy rozbiją pojazd – wówczas muszą pokryć jego równowartość zgodnie z wartością rynkową.

Walka musi również toczyć się na drugim froncie. Mowa o kierowcach, którzy zamiast alkoholu decydują się na różnorodzajowy użytki. Mowa tutaj zwłaszcza o młodych osobach, ale wiek nie jest tutaj też żadną regułą. Policja musi być odpowiednio przygotowana na tego typu kontrole. Nie zawsze bowiem widać, że ktoś zażywał jakieś środki na pierwszy rzut oka.

kontrola drogowa policja mandat
gov.pl

Edukacja kluczem do sukcesu

Warto pamiętać o tym, aby od najmłodszych lat edukować w szkołach i wpajać dobre wzorce. Tutaj powinien być duży nacisk na to, aby starać się wychować przyszłych kierowców od podstaw, żeby z czasem to procentowało. Choć każdy ma świadomość szerokich konsekwencji z każdej strony, to jednak najważniejsze jest to, aby mieć przed tym lęk i obawy. Podejście lekkomyślne jest jedną z najgorszych rzeczy.

mandat kierowca kara
fot. lubuska.policja.gov.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News