Potężny i świetnie wyposażony SUV za 76 tys. złotych. Jego sprzedaż właśnie wystartowała

Jeszcze do niedawna najważniejszym elementem wyposażenia samochodu, na który patrzeliśmy przy zakupie, był jego silnik. Wydaje się, że ten trend już znacznie się odwrócił. Dziś klienci patrzą najpierw na wyposażenie, potem na wygląd, jeszcze po drodze na to, czy jest to SUV, czy nie, a dopiero na samym końcu, co znajduje się pod maską. O ile nie jest to oczywiście elektryk. Ten samochód ma jednak wszystkie papiery na to, aby stać się sprzedażowym hitem. 

nowy-potezny-suv-moskwicz-jac
Podaj dalej

Ten producent wstaje z kolan?

nowy-potezny-suv-moskwicz-jac-2
fot. Moskwicz

Na chwilę obecną będzie on jednak sprzedawany wyłącznie w Rosji – choć oparty jest niemal w całości na chińskich komponentach. Dlatego też wkrótce możemy spodziewać się, że trafi on także do Europy. Oto najnowszy Moskwicz 8, który jest tak naprawdę przemianowanym i budowanym w Rosji modelem chińskim o nazwie JAC X8 Plus. Jeśli więc jego sprzedaż będzie wystarczająco dobra, Chińczycy z pewnością zaczną myśleć o tym, aby wprowadzić swojego SUv-a na zachód. 

Choć Moskwicz od czasu swojego powrotu na scenę motoryzacyjną nie notuje żadnych spektakularnych sukcesów, ten SUV może odmienić jego losy. W tym roku firma chce sprzedaż 27 000 egzemplarzy, co stanowiłoby i tak wzrost 75% w skali rok do roku. To jednak wciąż niewielkie liczby jeśli spojrzymy na największych graczy. Ale od czegoś trzeba zacząć, prawda? A ten SUV wydaje się mieć wszystko, czego potrzeba. 

nowy-potezny-suv-moskwicz-jac-2
fot. Moskwicz

Przez dłuższy czas rosyjska firma miała ograniczone możliwości. Teraz jednak ich przejęty po Renault zakład pracuje na pełną skalę i nie jest już tylko centrum montażowym elementów, które przybyły z Chin. Fabryka ma teraz swoją własną lakiernię i ponad sto robotów. Moskwicz ma także 145 autonomicznych ciężarówek dostawczych i dział kontroli jakości. To pozwala nie tylko na zbudowanie lepszego produktu, ale także na oferowanie klientom większej różnorodności samochodów. Ponadto, powinno także obniżyć koszty – zarówno te poniesione przy produkcji, jak i te, które poniosą klienci. 

Czy SUV będzie sprzedażowym hitem?

Moskwicz 8 ma być flagowym modelem rosyjskiego producenta. SUV będzie miał pod maską 1,5-litrowy silnik. Czterocylindrowa jednostka będzie produkować 174 konie mechaniczne. Ale jak wspomnieliśmy wyżej, ważniejsze w tym wypadku będzie bardzo bogate wyposażenie. Choć nie warto także 7-stopniowej skrzyni biegów, czy napędu 4×4 dostępnego za dopłatą. 

nowy-potezny-suv-moskwicz-jac-2
fot. Moskwicz

Początkowo SUV będzie dostępny w wersji 7-osobowej. Powinien mieć zatem cyfrowy zestaw wskaźników o przekątnej 12,3 cala. Multimedia otrzymają oczywiście wsparcie Apple CarPlay czy Android Auto. Skórzana tapicerka w dwóch kolorach będzie dostępna w najwyższych wersjach. 

Choć nie znamy jeszcze oficjalnych cen, możemy zerknąć na to, ile kosztuje JAC X8 Plus w swojej ojczyźnie. Ten w Chinach zaczyna się już od 50 000 złotych. Biorąc jednak pod uwagę, że w Rosji SUV będzie oferowany tylko w wyższych poziomach wyposażenia, cena nie powinna przekroczyć 76 000 złotych. Czy to wystarczy, aby stał się z miejsca sprzedażowym hitem? Dowiemy się wkrótce, bo sprzedaż właśnie ruszyła. 

Przeczytaj również