Volvo Cars tworzy nową fabrykę w Słowacji, czyli ciąg dalszy rozwoju firmy

Volvo Cars tworzy nową fabrykę w Słowacji, czyli ciąg dalszy rozwoju firmy

Volvo Cars tworzy nową fabrykę w Słowacji, czyli ciąg dalszy rozwoju firmy

Podaj dalej

W słowackich Koszycach ma powstać nowa fabryka elektrycznych pojazdów marki Volvo. Firma Volvo Cars ogłosiła już plany jej budowy oraz zapewniła, że inwestycja będzie neutralna dla klimatu. Jest to kluczowy element planów marki w osiągnięciu pełnej neutralności klimatycznej i przejściu na produkcję jedynie elektrycznych samochodów.

Ogromna inwestycja Volvo Cars i wielkie plany marki

Decydując się na zbudowanie nowego zakładu w Słowacji, Volvo Cars tworzy tym samym europejski trójkąt produkcji. Obejmie on swój największy region sprzedaży wraz z fabryką w Torslandii w Szwecji oraz fabryką w Gandawie w Belgii.

Inwestycja będzie kosztować Volvo Cars w przybliżeniu 1,2 miliarda euro. Zakład powstanie w pobliżu Koszyc we wschodniej części Słowacji, gdzie czeka na niego istniejący już łańcuch dostaw. Nowy obiekt firmy będzie piątą fabryką samochodów w tym kraju.

Do połowy tej dekady marka pragnie roczna sprzedaż utrzymywała się na poziomie 1,2 miliona aut. Aby spełnić ten cel, ulepszenie mocy produkcyjnych w Europie jest niezbędne.

,,Wyraźnie koncentrujemy się na tym, aby do 2030 roku stać się marką czysto-elektryczną” – powiedział Jim Rowan, prezes Volvo Cars. Ekspansja w Europie, naszym największym regionie sprzedaży, ma kluczowe znaczenie dla naszego przejścia na elektryfikację i dalszego wzrostu. Bardzo się cieszę, że możemy rozszerzyć nasz zasięg produkcyjny Volvo Cars na Słowację i nie mogę się doczekać powitania nowych kolegów i partnerów w tym nowym rozdziale naszej podróży.

Doceniam, że Volvo Cars zdecydowało się na budowę nowej fabryki na Słowacji. Nowa fabryka Volvo Cars jest dla nas ważna, ponieważ poprawi sytuację społeczno-gospodarczą w regionie i będzie produkować wyłącznie samochody elektryczne, co zapewnia słowackiej branży motoryzacyjnej konkurencyjną perspektywę w nowej erze ekologicznej – powiedział premier Słowacji – Eduard Heger.

Bardzo się cieszę, że Słowacja odniosła sukces w konkursie na tę mega-inwestycję, która przyniesie rozwój i wiele miejsc pracy we wschodniej części Słowacji, z wieloma możliwościami pracy bezpośredniej i pośredniej – powiedział minister Gospodarki Słowacji – Richard Sulik.

Budowa fabryki już wkrótce

Budowa fabryki rozpocznie się w 2023 roku, a cały sprzęt zostanie zamontowany w 2024 roku. Po kolejnych dwóch latach ma rozpocząć się seryjna produkcja nowej generacji w pełni elektrycznych pojazdów Volvo.

Zgodnie z zamiarem firmy do osiągnięcia neutralnej dla klimatu produkcji do 2025, zakład będzie wykorzystywać energię niezanieczyszczającą środowisko. Volvo Cars chce zostać liderem w zakresie ochrony środowiska, dlatego wszystkie procesy logistyczne oraz produkcyjne będą odpowiednio zoptymalizowane.

Nowa fabryka ma produkować 250 tys. aut rocznie oraz zapewnić kilka tysięcy nowych miejsc pracy w tym regionie. Dodatkowo lokalizacji zakładu pozwala na dalszą jego rozbudowę w przyszłości.

Z niecierpliwością czekamy na powitanie nowych członków zespołu Volvo Cars Kosice i globalnej rodziny Volvo Cars, a także nawiązanie nowej współpracy i partnerstw w regionie – powiedział Javier Varela, dyrektor ds. operacyjnych w Volvo Cars. Będzie to nowoczesne miejsce pracy w najnowocześniejszym zakładzie, który koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i bezpieczeństwie.

Volvo Cars wraca do gry po długiej przerwie 

volvo

W ramach ciekawostki warto wspomnieć o tym, że inwestycja w Koszycach to pierwszy europejski zakład produkcyjny Volvo Cars po prawie 60 latach przerwy. Mianowicie Fabryka Torslanda została otworzona w 1964 roku, a fabryka w Gandawie ujrzała światło dzienne rok później. Co ciekawe, oba te zakłady są w stanie wyprodukować aż 600 000 samochodów rocznie. 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News