Uprzejmość na drodze. Co to w ogóle znaczy?
Jedną z najważniejszych rzeczy, o jakiej powinniśmy pamiętać to czytelność naszych zachowań w trakcie jazdy. Wcale nie jest to takie trudne, gdyż wystarczy stosować odpowiednie sygnały świetlne czy też przeprowadzać czytelne manewry. Nie zapominajmy o tym, iż inni kierujący oraz piesi nie mogą zwątpić w nasze zamiary, powinni oni z łatwością zrozumieć, co w danej sytuacji zamierzamy zrobić. Dotyczy to zatrzymywania się przed przejściem dla pieszych, czy w trakcie wykonywania manewru wyprzedzania. Już na tym etapie kierowcy mogą znacząco zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, minimalizując ryzyko wypadków i potencjalnych konfliktów drogowych.
,,Czynności, do których zobowiązują przepisy, a niektórzy kierowcy zapominają o nich, to na przykład włączanie kierunkowskazu odpowiednio wcześnie przed zmianą pasa ruchu, przed manewrem wyprzedzania lub zakrętem. Dzięki temu inni uczestnicy ruchu nie będą zaskoczeni działaniami prowadzącego auto” – wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Kolejną rzeczą, jaką możemy zrobić, aby wszystkim żyło się lepiej jest prawidłowe parkowanie pojazdu. Nie dość, że kierowcy zajmujący dwa miejsca parkingowe narażają się mandatem, to jeszcze skutecznie utrudniają innym wjazd oraz wyjazd. Dlatego bardzo ważne jest parkowanie centralnie pomiędzy wyznaczonymi liniami. Jeżeli się do tego dostosujemy, to na parkingu zmieści się maksymalna liczba pojazdów.
Kolejną kwestią jest zachowanie pełnej koncentracji podczas oczekiwania na zmianę świateł, o czym w kilku słowach postanowił powiedzieć ekspert:
,,Należy ruszyć zaraz po włączeniu zielonego światła, bez niepotrzebnej zwłoki. Jednocześnie nie oznacza to, że gdy któryś kierowca się zagapi i nie zareaguje odpowiednio szybko, inni powinni używać sygnałów dźwiękowych. Zwykle to jeszcze bardziej opóźnia ruszenie, bo dezorientuje kierujących, którzy rozglądają się w poszukiwaniu źródła problemu” – mówi Adam Bernard.
O tym zdecydowanie powinniśmy pamiętać
Unikanie prób skracania sobie czasu oczekiwania w kolejce poprzez zjeżdżanie na właściwy pas w ostatniej chwili nie jest najlepszym wyjściem. Dla bezpieczeństwa, a także zachowania wspomnianej wcześniej uprzejmości należałoby zrobić to odpowiednio wcześniej. Korzystając z nieuwagi innych, wjeżdżając na pas w ostatniej chwili stwarzamy niebezpieczeństwo. Poza tym istotny jest spokój, wdawanie się w konflikty z innymi na drodze nie ma sensu i może tylko doprowadzić do kolejnych potencjalnych zagrożeń.
,,Czasami bardzo nerwowi i agresywni kierowcy są na co dzień, gdy nie prowadzą auta, zdecydowanie bardziej sympatyczni i spokojni. Warto pamiętać, że fakt, iż siedzimy za kierownicą, oddzieleni karoserią od innych ludzi, nie zwalnia z uprzejmości” – podsumowuje dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Oczywiście uprzejmość na drodze nie oznacza, że powinniśmy przepuszczać wszystkich przy każdej możliwej okazji i rezygnować z przysługującego nam pierwszeństwa. Zwłaszcza należy tego unikać, jeśli spowoduje to powstania przestoju. W końcu w sytuacji pierwszeństwa przede wszystkim musimy kierować się właśnie tym przepisem, przepuszczać innych możemy, gdy nie zakłóci to płynności ruchu drogowego.