Przeszkody na drodze. Ekspert wyjaśnia, jak powinniśmy się zachować

Gorsze warunki pogodowe i fakt, iż za oknem szybciej robi się ciemno zmusza do refleksji. Szybko zmieniające się warunki atmosferyczne mogą doprowadzić do różnych potencjalnych zagrożeń. Większość z nich może wynikać z gorszej widoczności na drodze. Prowadzi to do momentów, w których przeszkody, piesi czy również zwierzęta stają się dla nas praktycznie niewidoczne. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, jak powinniście się w potencjalnej sytuacji zagrożenia odnaleźć. W jaki sposób uniknąć przeszkody? Jakich zasad należy przestrzegać? Na te pytania odpowie wam jeden z ekspertów. Zainteresowani?

RENAULT CLIO E-TECH (BJA HEV)
Podaj dalej

Przeszkody na drodze. W jaki sposób uniknąć tragedii? 

SUV od Renault Arkana
Renault Arkana

Pora jesienna niesie za sobą kilka komplikacji. Zmrok gości nas znacznie szybciej niż podczas lata, a warunki atmosferyczne stają się bardziej nieprzewidywalne. Opady deszczu sprawiają, że nawierzchnia robi się śliska. Być może wielu z was nawet o tym nie słyszało, ale jadąc po niej z prędkością 50 km/h, potrzebujemy aż 50 metrów, aby nasz pojazd całkowicie się zatrzymał. Istotny jest tu także czas reakcji, im później podejmiemy decyzję, tym więcej metrów przybliży nas do przeszkody na drodze.

Kiedy przeszkoda jest zbyt blisko i prowadzący pojazd ma świadomość, że nie uda się przed nią zahamować, powinien wcisnąć pedał hamulca, wykorzystując właściwości systemu ABS, dzięki któremu koła samochodu nie zostaną zablokowane, umożliwiając zmianę kierunku jazdy, a następnie, cały czas hamując, skręcić kierownicą w celu ominięcia przeszkody. Po ominięciu musi jak najszybciej wrócić na swój pas ruchu – wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. 

Jeżeli nasze auto posiada manualną skrzynię biegów nie tylko powinniśmy z całą siłą wcisnąć pedał hamulca, ale również sprzęgło. Użycie dodatkowo sprzęgła daje wiele korzyści. Wciśnięcie samego hamulca może doprowadzić do zgaśnięcia silnika. To jednak nie wszystko, bo sprzęgło poprawia możliwość sterowania naszym pojazdem oraz skraca drogę hamowania.

Sama zasada nie jest trudna, ponieważ wystarczy, że będziemy trzymać wciśnięte oba pedały przez cały czas aż nie wyminiemy przeszkody. To nie jest jednak takie proste jak może się wydawać. Musimy być świadomi zagrożeń, jakie stwarza taki manewr. Jednym z najpoważniejszych jest zderzenie czołowe z samochodem jadącym w przeciwnym kierunku na, którego używamy do wyminięcia przeszkody. Inną opcją jest wjechanie na pobocze, gdzie mogą znajdować się piesi lub nawet inne pojazdy, których możemy nie zauważyć. 

Nawet jeśli udało się bezpiecznie wykonać manewr omijania, często jest to tak duży stres dla kierującego, że dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie najbliższego parkingu i zatrzymanie się na postój, żeby uspokoić się, odpocząć i dopiero wtedy kontynuować podróż – radzi Adam Bernard.

Wypadki i straszne konsekwencje

Renault Clio 2024

Rok 2022 również był obfity w wypadki i ponad 5 proc. z nich miało miejsce z winy pieszych. Wśród nich aż 201 osób straciło życie, a blisko tysiąc zostało rannych. Jak możemy się spodziewać największym przewinieniem pieszych jest wchodzenie na jezdnię bezpośrednio  przed jadący pojazd. Równie często spotykane jest przechodzenie przez ulicę w miejscach niedozwolonych. Na pewno każdy z nas spotkał się z takim przypadkiem, gdy pieszy przekracza środek ulicy, a przejście jest jedynie 20 metrów dalej. Mimo że pieszym też się czasem śpieszy, takie zachowanie jest bardzo nieodpowiedzialne i każdy, kto tak robi naraża się na utratę życia.

Trudno się w jakikolwiek sposób przygotować na taką sytuację, ale można zachowywać bezpieczną prędkość w miejscach o zwiększonym ruchu pieszych, obserwować uważnie znaki i otoczenie oraz poćwiczyć wcześniej manewr omijania na przystosowanym do tego torze – podsumowuje dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

 

Przeczytaj również