Renault promuje bezpieczną jazdę

Renault promuje bezpieczną jazdę

Renault promuje bezpieczną jazdę

Podaj dalej

Bezpieczna jazda jeszcze nigdy nie była tak opłacalna. Wprowadzane regularnie zmiany w przepisach i w wysokości mandatów w Polsce dotyczą wielu niebezpiecznych zachowań na drodze. Mowa tu oczywiście między innymi o przekraczaniu dozwolonej prędkości, niewłaściwym wyprzedzaniu oraz nieprzepuszczaniu pieszych. Od 17 września za drugie to samo wykroczenie w przeciągu dwóch lat kierowcy będą musieli zapłacić podwójną grzywnę.

Renault po stronie bezpieczeństwa na drodze

,,Od lat promujemy bezpieczne zachowania na drodze i mogę powiedzieć, że bezpieczeństwo jazdy zawsze się opłaca, bo może uchronić zdrowie, a nawet życie własne, najbliższych i innych uczestników ruchu. Zmiany zaostrzające kary mogą zmobilizować wielu kierowców do zachowania większej ostrożności’’ – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Prawdą jest to, że kierowcy w większości nie przestrzegają przepisów, a świadczy o tym, chociażby wiele przeprowadzonych pomiarów prędkości chwilowej. Zeszłoroczne podsumowanie wykazało, że niemal 60 proc. zarejestrowanych pojazdów przekroczyło dopuszczalną prędkość. Wśród nich ponad 30 proc. jechało szybciej o 21-50 km/h. „Każde 10 km ponad limit zwiększa ryzyko ciężkich obrażeń, przede wszystkim niechronionych uczestników ruchu” – dodaje Adam Bernard.

Nie można zapominać o tym, jak powinien zachowywać się kierowca, kiedy zbliża się do przejścia dla pieszych. ,,Zawsze zwolnić i ustąpić pieszemu, którego zamiar przejścia jest dla niego rozpoznawalny. Również pieszy musi zachować ostrożność i sygnalizować zamiar wejścia na pasy, czyli na przykład patrzeć w kierunku przejścia i monitorować sytuację na drodze’’ – wyjaśnia dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Wyprzedzanie nie jest mocną stroną sporej części kierowców. Często prowadzący decydują się na ten manewr w miejscach niedozwolonych oraz w niebezpiecznych sytuacjach. Wiele osób mimo posiadania prawa jazdy nie wie, że wyprzedzanie nie zawsze wiąże się ze zmianą pasa ruchu. Ma ono również miejsce podczas przejeżdżania obok pojazdu poruszającego się sąsiednim pasem w tym samym kierunku.

Nowe przepisy – podwójny ból dla portfeli piratów drogowych

Już niedługo, bo 17 września wejdą w życie przepisy, które będą surowo karać kierowców popełniających ciągle te same wykroczenia. Jeśli w przeciągu dwóch lat kierowca naruszy ten sam przepis będzie się musiał liczyć z dwukrotnie wyższym mandatem.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News