Poduszki powietrzne – jak działają?
Poduszki powietrzne stanowią kluczowy element systemu bezpieczeństwa każdego samochodu. Ich głównym zadaniem jest ochrona kierowcy i pasażerów podczas zderzeń drogowych poprzez zmniejszenie obrażeń poprzez zamortyzowanie uderzenia ciała w elementy pojazdu. Ale jak właściwie działają w praktyce AIRBAGI? O czym warto wiedzieć?
Cały proces działania poduszki powietrznej w trakcie wypadku jest stopniowy. Jednostka sterująca na bieżąco zbiera informacje z różnych czujników w samochodzie, biorąc pod uwagę, takie czynniki jak:
- ciśnienie
- układ hamulcowy
- akcelerometry
System na podstawie zebranych danych ocenia, czy zdarzenie jest wystarczająco niebezpieczne, aby aktywować poduszkę. Uruchomienie poduszki powietrznej zależne jest od siły uderzenia – jest to dodatkowe zabezpieczenie, które pozwala unikać przypadkowych aktywacji AIRBAGÓW np. przy niewielkich stłuczkach.
W każdym razie wróćmy do tego jak działają poduszki powietrzne. Wyobraźmy sobie, że siła uderzenia jest wystarczająca, aby zostały one aktywowane, co dalej? Jednostka sterująca wysyła sygnał aktywacyjny do generatora gazu. Ten element z kolei inicjuje reakcję chemiczną, która prowadzi do eksplozji. Poduszka powietrzna natychmiast wypełniana jest gazem, a następnie wyrzucana z prędkością 300 km/h. Ten proces przygotowuje poduszkę do zatrzymania lub złapania rozpędzonego ciała, pomagając zminimalizować obrażenia w wyniku wypadku.
Na sam koniec warto wspomnieć, z czego składa się poduszka powietrzna: na pierwszym miejscu mamy układ uaktywniający, w którego skład wchodzi czujnik zdarzenia i układ mikroprocesorowy. Na drugim miejscu znajduje się generator gazu wspomniany powyżej, a na samym końcu znajdziemy elastyczny pojemnik ten, w którym znajduje się worek.
Poduszki powietrzne – kiedy je wymienić?
Musicie być świadomi, że poduszki powietrzne, choć są bardzo trwałe, to czasem przychodzi czas, żeby je wymienić. Dzieje się to chociażby w momencie, gdy zostały one już wystrzelone. Tak – AIRBAGI nie są wielorazowe. Po jednym użyciu stają się bezużyteczne, przez co przestają one skutecznie chronić kierowcę oraz pasażerów. W takim wypadku najlepiej udać się do autoryzowanego serwisu. Już teraz możemy wam zdradzić, że koszt takiej przyjemności nie jest wcale tani – w najgorszym wypadku wyniesie nawet kilka tysięcy złotych.
Kierowcy posiadający samochody eksploatowane w normalny sposób nie muszą martwić się żywotnością poduszek. Czas ich żywotności jest nieograniczony i nie wymaga od nas regularnej kontroli, czy wymiany. Czasem jednak zdarza się, że ulegną one uszkodzeniu. O potencjalnych problemach informuje kontrolka poduszki powietrznej, która może oznaczać zużycie się przewodów łączących poduszki z jednostką sterującą, awarię czujnika zderzeniowego lub rozłączenie wtyczek. Jeżeli kontrolka ciągle będzie się wyświetlała, nie ma innej opcji jak udać się do stacji diagnostycznej.