Oświetlenie w samochodzie - rodzaje świateł oraz ich zastosowanie

Oświetlenie w samochodzie jest niezwykle istotne. Możemy podzielić je na różne rodzaje świateł, które z kolei mają zupełnie różne zastosowanie. Każde z nich wykorzystujemy w innych sytuacjach, dlatego ich znajomość jest niezwykle istotna za kółkiem. Zwiększają nie tylko widoczność naszego pojazdu, ale i bezpieczeństwo nasze oraz pasażerów. Co powinniśmy wiedzieć o oświetleniu, wchodząc do auta? 

Światła samochód mandat
Podaj dalej

Oświetlenie w samochodzie – rodzaje świateł 

światła
fot.: pixabay

Na samym początku mamy światła do jazdy dziennej. Zastępują one światła mijania w trakcie podróży w dzień. Wiele nowych pojazdów posiada automatyczny czujnik, który przełącza światła do jazdy dziennej na mijania, biorąc pod uwagę porę dnia i warunki atmosferyczne. Niestety nie wszystkie samochody mają takie wyposażenie. Światła do jazdy dziennej mogą być włączone tylko przy dobrych warunkach pogodowych i dobrej widoczności. 

Światła mijania pełnią kluczową rolę w oświetleniu drogi podczas jazdy. Mogą być używane zarówno w ciągu dnia, jak i po zmroku, czy też przy opadach deszczu. W każdym samochodzie kontrolka świateł mijania ma charakterystyczną zieloną ikonkę reflektora z pochylonymi kreskami. Poza tym warto wiedzieć, iż istotne jest korzystanie z pokrętła do regulacji wysokości świateł.

Światła drogowe mają za zadanie oświetlanie drogi na daleki dystans. Aby je włączyć, należy skorzystać z niebieskiej lub granatowej ikony reflektora z prostymi kreskami na panelu wskaźników. W przeciwieństwie do świateł mijania, drogowe są symetryczne, równomierne oświetlając obie strony drogi. Powinniśmy korzystać z nich tylko wtedy, gdy widoczność ulegnie znacznemu pogorszeniu. 

Światła przeciwmgielne są umieszczone zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Przednie odpowiadają za oświetlanie przestrzeni przed samochodem, a tylne zwiększają widoczność auta w warunkach ograniczonej widoczności. 

  • przeciwmgielne przednie można wykorzystać podczas mgły oraz opadów deszczu i śniegu. 
  • przeciwmgielne tylne powinniśmy używać tylko i wyłącznie w warunkach kiepskich, gdzie widoczność jest mocno ograniczona. 

To jeszcze nie wszystko

mandat za światła
Freepik.com

Światła awaryjne są obowiązkowym wyposażeniem samochodu osobowego i mogą być włączone za pomocą oddzielnego przycisku. Przedstawiany jest pod postacią trójkąta o kolorze czerwonym. Światła te sygnalizują postój awaryjny lub sytuację niebezpieczną na drodze – dlatego też działają przy wyłączonym silniku. 

Światła pozycyjne mają podstawową funkcję oświetlenia pojazdu podczas postoju i są umieszczone zarówno z przodu, jak i z tyłu. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, światła pozycyjne można używać w sytuacjach, kiedy widoczność jest niewystarczająca i w czasie postoju. 

Światła hamowania “STOP” znajdują się z tyłu samochodu i są koloru czerwonego. Ich głównym celem jest informowanie kierowcy znajdującego się z tyłu naszego pojazdu, że jesteśmy w trakcie hamowania. Światła są aktywowane za każdym razem, kiedy wciśniemy pedał hamulca. 

 

Przeczytaj również