Oświetlenie LED w aucie - czy jest legalne?

Oświetlenie LED w aucie – to temat, który budzi spore zainteresowanie wśród kierowców. Jak dobrze zdajecie sobie sprawę, światła w samochodzie odgrywają kluczową rolę dla naszego bezpieczeństwa w czasie jazdy. Wielu kierujących nie ma wątpliwości co do tego, że LED-y są znacznie lepszą opcją od klasycznego rozwiązania halogenowego. Jednak czy zmiana oświetlenia w aucie jest zgodna z przepisami? W dzisiejszym artykule odpowiemy na to interesujące pytanie. Przy okazji dowiecie się, jaka jest rzeczywista różnica między dwoma możliwościami.

mandat oświetlenie LED
Podaj dalej

Oświetlenie LED w aucie – o co w tym właściwie chodzi?

akcja dla kierowcow oswietlenie
foto: M.Hajduk

Na samym początku dla wyjaśnienia tematu należy podkreślić, że tak zwane retrofikty LED to nic innego jak zamienniki tradycyjnych żarówek. Stworzone są z technologii LED, które montuje się w reflektorach halogenowych. Mówiąc jeszcze prościej: to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia kierowcom ekonomiczne ulepszenie oświetlenia w samochodzie. Poza tym taka forma wyposażenia jest znacznie bardziej wydajna od klasycznego rozwiązania. Dodatkowo sam montaż i wymiana jest bardzo prosta i intuicyjna. W tym wszystkim pojawia się jednak pewien problem. 

Mimo wszystko montaż LED-ów wciąż budzi wiele kontrowersji. Z łatwością można znaleźć kraje, w których takie wyposażenie jest legalne, lecz istnieje w tym wszystkim pewien haczyk. Wiele z nich wymaga od kierowców spełnienia konkretnych procedur, aby w ogóle było to możliwe. Zastanówmy się jednak, co takiego jest wyjątkowego we wspomnianej modernizacji reflektorów. Skąd ta popularność? Co właściwie oferują kierującym? Zobaczcie sami… 

Oświetlenie LED w aucie – co w nim takiego wyjątkowego? 

radio abonament rtv
fot. freepik.com / standret

Na tym etapie warto podkreślić, że LED-y w porównaniu do klasycznych żarówek halogenowych szczycą się znacznie wyższą wydajnością energetyczną. Dysponują intensywniejszym i jaśniejszym strumieniem światła, a także dłuższym i bardziej skupionym snopem. Tak jak wspominaliśmy na samym początku LED-y są nie tylko wydajniejsze, ale i bardziej ekonomiczne, co tylko zwiększa atrakcyjność tej opcji. 

Retrofity LED charakteryzują się znacznie niższym poborem prądu i wyższą odpornością na wstrząsy w porównaniu z klasycznym rozwiązaniem. 

Co ciekawe, mogą być one problematyczne w niektórych pojazdach, zwłaszcza w starszych modelach. Retrofity bowiem mogą powodować pewne kłopotliwe problemy z komputerami pokładowymi. Mianowicie zdarza się, że systemy wykrywają je jako przepalone lub uszkodzone żarówki. W nowszych pojazdach problem został zażegnany, gdyż producenci zdecydowali się wprowadzić do swoich zestawów “Canbus Control” – system, który informuje komputer pokładowy o poprawnych działaniu zamontowanych żarówek. 

Oświetlenie LED w aucie – legalne, czy nie? 

kierowcy mandat oswietlenie
fot. pixabay

Nie są legalne, o ile nie spełnimy wcześniej pewnych formalności. Dopiero po ich ogarnięciu kierowca może otrzymać zgodę do poruszania się na drogach publicznych. O co dokładnie chodzi? Otóż należy przeprowadzić badanie emisji światła w Instytucie Transportu Samochodowego w stolicy, gdzie osoba z odpowiednimi uprawnieniami wystawi naszemu pojazdowi ocenę techniczną. W trakcie tego przedsięwzięcia oceni, czy wszystko jest w porządku. Kolejnym krokiem jest udanie się do stacji diagnostycznej, gdzie kierowca otrzyma zaświadczenie o przeprowadzeniu badania technicznego. Dopiero wtedy zamontowane przez was LED-y staną się oficjalnie legalne i nikt nie będzie wam z tego tytułu robił żadnych problemów. 

Oczywiście w takiej sytuacji niezaznajomienie się z przepisami oraz lekceważenie ich nie zostanie odebrane pozytywnie. Oświetlenie LED bez odpowiednich zezwoleń jest po prostu w naszym kraju nielegalne. Grozi za to kara finansowa, która dotkliwe uzmysłowi nieświadomym kierowcom, o obowiązującym prawie. 

 

Przeczytaj również