Niski poziom oleju - objawy i zagrożenia

Niski poziom oleju – objawy i zagrożenia. W dzisiejszym artykule opowiemy wam, o tym, w jaki sposób dowiedzieć się, że poziom płynu silnikowego jest na bardzo niski poziomie. Jak się okazuje sprawa wcale nie jest taka trudna, jak może się na pierwszy rzut oka wydawać. Czasem wystarczy spojrzeć na deskę rozdzielczą, aby znaleźć odpowiedź na to nurtujące pytanie. Dodatkowo skupimy się na objawach i zagrożeniach, jakie niesie za sobą mała ilość oleju. Zainteresowani tym tematem? W takim razie bez zbędnego przedłużania, zaczynajmy.

Jaki olej dolać do silnika
Podaj dalej

Niski poziom oleju – w jaki sposób dowiedzieć się, że brakuje płynu?

czerwona kontrolka oleju i żółta- dolewanie oleju do silnika
Żółta kontrolka informuje o niskim poziomie oleju w silniku

Prawda w gruncie rzeczy jest taka, że bardzo ciężko nie zauważyć niskiego poziomu oleju w silniku. Na samym wstępie zaczniemy od najbardziej oczywistego ostrzeżenia, czyli kontrolki pojawiającej się na desce rozdzielczej. Jej obecność to powód do zainteresowania się tematem, a co za tym idzie – interwencji. W takim przypadku najlepiej jest jak najszybciej uzupełnić poziom oleju. Kolejnym sposobem na zdiagnozowanie problemu jest oczywiście wykonanie kontroli za pomocą bagnetu. Więcej na ten temat dowiecie się z naszego wcześniejszego artykułu, który znajdziecie tutaj

Co takiego oznacza zapalona kontrolka oleju?  Jeżeli się ona świeci, oznacza to, że jednostka napędowa naszego samochodu zużywa ten płyn. W razie zaświecenia się lampki, pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić to uzupełnienie środka smarnego. Czasami oznacza to jednak usterkę uszczelniaczy, może być to też wyciek, albo problem z turbosprężarką. 

Dlaczego powinniśmy jak najszybciej zareagować na widok zapalonej kontrolki mówiącej o zbyt niskim poziomie oleju silnikowego? Szybka reakcja z naszej strony jest kluczowa, ponieważ płyn ten pełni bardzo ważną rolę w naszym samochodzie. Zmniejsza on tarcie, jakie występuje pomiędzy poszczególnymi elementami silnika takimi jak tłoki, turbosprężarka, wałki i wały. Poza tym oczyszcza on również wnętrze jednostki napędowej i chroni ją przed korozją oraz wysoką temperaturą.

Niski poziom oleju – objawy i zagrożenia

wymiana oleju mechanik
FREEPIK

Zbyt mało oleju silnikowego w samochodzie wiąże się z większym tarciem, które prowadzi, chociażby do przetarć panewek. Innym skutkiem jazdy ze zbyt niskim poziomem środka smarnego może być również przetarcie sekcji korbowo-tłokowej oraz uszkodzenie turbosprężarki. W skrajnych przypadkach zwiększone tarcie może prowadzić nawet do przegrzania silnika i tego, że się zatrze. Jeżeli do tego dojdzie możemy się już pożegnać z całym silnikiem, ponieważ naprawa jest nieopłacalna. Jedynym wyjściem jest warta tysiące złotych wymiana silnika.

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie powinniśmy czekać aż zapali się kontrolka. Lampka ostrzegająca o niskim poziomie oleju włącza się, dopiero gdy jego poziom spadnie poniżej wymaganego minimum. A jak wiemy, wtedy jest już za późno i stwarza to dla nas niebezpieczną sytuację. Jedynym rozwiązaniem na zapobiegnięcie tego jest regularne kontrolowanie poziomu oleju przy pomocy bagnetu. Powinniśmy robić to przynajmniej raz w miesiącu. O tym opowiadaliśmy znacznie więcej tutaj

Co jeszcze może mówić nam o zbyt niskim poziomie oleju w naszym pojeździe? Naszą uwagę powinny skupić plamy, jakie samochód może pozo pozostawić na asfalcie po dłuższym postoju. Takie plamy to nic innego jak wyciek, który świadczy o tym, że w układzie coraz bardziej brakuje płynu. Naturalniej w takiej sytuacji należy jak najszybciej uzupełnić olej silnikowy. Identycznie sprawa wygląda, gdy z wydechu naszego auta wydobywa się podczas jazdy niebieski dym. Jeżeli widzimy niebieski dym, oznacza to, że olej ulega spaleniu, a co za tym idzie, jego poziom systematycznie maleje.

 

Przeczytaj również