Holowanie pojazdu - jakie światła stosować?

Holowanie pojazdu – jakie światła stosować? To pytanie, na które wielu kierowców nie zna niestety odpowiedzi. Wielu szuka wskazówek na ten temat w internecie. W dzisiejszym artykule dowiecie się, o co w tym wszystkim chodzi. Nie tylko wyjaśnimy, jakie światła powinno się stosować w trakcie holowania, ale także opowiemy o kilku innych rzeczach, które mogą wam pomóc w sytuacji kryzysowej.

parking samochód kara mandat odholowanie policyjny pojazd
Podaj dalej

Holowanie pojazdu – co mówią przepisy? 

odholowanie blokada kol

Raczej z łatwością możemy przyznać, że holowanie pojazdu jest jedną z trudniejszych czynności, z jakimi mogą spotkać się kierowcy. Na szczęście wszystkie istotne aspekty wokół tego zostały uregulowane przez przepisy: zaczynając od prędkości, a kończąc na sposobie używania świateł. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym ostatnim. Przy okazji rozwiejemy także inne wątpliwości skupiające się na temacie holowania. 

O czym kierowcy powinni pamiętać w czasie wykonywania tej jakże trudnej czynności? Zaleca się, aby kierujący pojazdem holowanym miał już na swoim koncie jakieś doświadczenia. Umiejętność przewidywania rozwoju wydarzeń, czy szybka reakcja to tylko dwa z wielu atutów, jakie powinien posiadać. W celu dodatkowego zabezpieczenia istotne jest zadbanie o napięcie liny podczas zatrzymywania. To właśnie ona minimalizuje szarpnięcie przy ruszaniu – jeżeli o tym zapomnimy istnieje szansa na zerwanie się liny, co w konsekwencji doprowadzi do wyrwania uchwytów holowniczych. W skrócie: oznacza to duże problemy. 

Holowanie pojazdu – o tym musicie wiedzieć 

holowanie pojazdu

Równie ważne jest pamiętanie o tym, iż nie każdy pojazd można holować. Wszystko uzależnione jest ostatecznie od konstrukcji konkretnego modelu: po prostu nie wszystkie zostały do tego przystosowane. Sam brak posiadania haka holowniczego przez właściciela samochodu staje się dużą przeszkodą – zwłaszcza pod względem prawnym. Zapominalscy lub jak kto woli pechowcy bez haka muszą zdecydować się na wezwanie lawety.  

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy holować pojazdu, który posiada niesprawny układ hamulcowy lub kierowniczy, albo gdy nie działają w nim światła. Jeśli zastanawiacie się dlaczego, to odpowiedź jest bardzo prosta. Byłoby to zwyczajnie zbyt niebezpieczne, a co za tym idzie jest to niezgodne z przepisami. 

Pamiętajmy też o tym, że nie wolno holować samochodu, który ma doczepioną przyczepę. Przepisy jasno mówią, że dozwolone jest holowanie tylko jednego pojazdu na raz, a do tego zalicza się również przyczepa. Jedynym wyjątkiem od tej reguły są pojazdy członowe. Dodatkowo zabronione jest holowanie pojazdów z zawieszeniem pneumatycznym lub hydropneumatycznym, u których występuje awaria silnika. U takich aut, gdy nie działa silnik, nie działa także zawieszenie.

Holowanie pojazdu – jakie światła stosować? 

mandat światła pogoda deszcz
fot. pixabay

Holując zawsze powinniśmy mieć włączone światła mijania zamiast świateł dziennych. Musimy też pamiętać o tym, że holowany pojazd należy oznaczyć z lewej strony odblaskowym trójkątem. Ewentualnie to holowany samochód może dawać żółte sygnały błyskowe, lecz muszą być one widoczne dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Najlepiej w takiej sytuacji zastosować tak zwanego koguta. 

Większą jednak zagwozdka jest to, czy holowany pojazd zawsze powinien mieć włączone światła awaryjne. Część kierowców może nie zdawać sobie z tego sprawy, ale podczas holowania używanie świateł awaryjnych jest niezgodne z prawem. Skoro nie możemy skorzystać ze świateł awaryjnych, to jakich powinniśmy użyć?  Otóż w ogóle nie powinniśmy włączać świateł w holowanym pojeździe, poza światłami pozycyjnymi, gdy widoczność jest niedostateczna. W końcu światła mijania na niewiele nam się zdadzą, jeśli holowane auto znajduje się maksymalnie 6 metrów dalej. 

Warto też tutaj wspomnieć o właściwym holowaniu. Hol giętki może mieć od 4 do 6 metrów długości i musimy go odpowiednio oznaczyć. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego czerwone oraz białe pasy albo czerwoną, czy też żółtą chorągiewkę umieszczoną pośrodku linki. W przypadku holu sztywnego, który jest rzadziej używany, jego długość nie może przekraczać 3 metrów.

 

Przeczytaj również