Gdzie oddać zużyty olej silnikowy?

Gdzie oddać zużyty olej silnikowy? Po wymianie tego płynu w samochodzie z pewnością wielu z was chociaż raz zadało sobie to pytanie. Wbrew pozorom odpowiedź wcale nie jest taka prosta. W trakcie utylizacji oleju ważne jest odpowiednie zabezpieczenie go. W dzisiejszym artykule podamy wam kilka miejsc, do których będziecie mogli się udać, aby pozbyć się zużytego płynu. Poza tym opowiemy wam o jego właściwościach – co pozwoli wam zrozumieć, dlaczego oddanie oleju silnikowego nie należy do najprostszych czynności.

olej
Podaj dalej

Po jakim czasie zużywa się olej silnikowy? 

Oleje do samochodów

Co prawda nie jest to główny temat dzisiejszego artykułu, ale dla podkreślenia sytuacji warto o tym co nieco wspomnieć. Niski poziom oleju silnikowego zwiększa jego temperaturę, a co za tym idzie, szybciej traci on swoje właściwości, co nie jest dobre dla samego silnika. Rzadkie zerkanie na poziom oleju może ostatecznie skutkować jego uszkodzeniem. Z tego względu pytanie rodzi się samo: po jakim czas zużywa się olej silnikowy? 

W gruncie rzeczy wszystko zależy od tego jak często korzystamy z naszego samochodu. Osoba, która każdego dnia pokonuje wiele kilometrów będzie musiała dokonywać wymian znacznie częściej od niedzielnych podróżników. Mówi się, że czas, w którym należałoby skontrolować olej możemy przeliczyć na dystans, jaki pokona nasze auto. W warunkach miejskich będzie to odległość do 1500 km, a na drogach szybkiego ruchu nawet 3000 km. Więcej na ten temat napisaliśmy w innym naszym artykule, do którego link znajdziecie tutaj. 

Zużyty olej silnikowy – o tym należy wiedzieć

czarny-olej-z-silnika-diesla
fot. freepik

Jak wspominaliśmy wcześniej pozbycie się zużytego oleju silnikowego wcale nie należy do najprostszych. Przepracowany płyn jest niestety toksyczny dla środowiska. Z tego względu na starcie odpada nam możliwość wylania go. Niezależnie od miejsca, w którym chcielibyśmy to zrobić. Dla przykładu: wylanie 1 litra oleju do wody, równoznaczne jest z zatruciem około 5 milionów litrów wody. Przerażające, prawda? To niestety nie koniec. Spalenie oleju w nieprzystosowanym do tego piecu, doprowadzi do uwolnienia ogromu szkodliwych substancji do atmosfery. 

Na tym etapie musicie wiedzieć, że utylizacja oleju objęta jest sporą liczbą restrykcji. Zużyty olej silnikowy stanowi bowiem poważne zagrożenie dla człowieka. Składniki oleju podczas eksploatowania zmieniają się w niezwykle groźne substancje o silnie rakotwórczych właściwościach. Jedną z głównych zasad, które należy przestrzegać jest dobranie odpowiedniego miejsca, w którym dojdzie do wymiany substancji. Zaleca się, aby najlepiej dokonać tego u siebie w garażu. 

Gdzie oddać zużyty olej silnikowy?

Mimo że sama wymiana oleju silnikowego nie jest bardzo skomplikowana, to zdecydowanie więcej problemów przysparza utylizacja zużytego płynu. Na szczęście w naszym kraju jest sporo miejsc, w których możemy oddać wykorzystany już olej. Jeśli chcemy pozbyć się wyeksploatowanego płynu, powinniśmy udać się do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w skrócie PSZOK. Zadaniem tych punktów jest odbiór substancji oraz materiałów trudnych do prawidłowego zutylizowania. 

Inną opcją, gdy nie mamy w pobliżu PSZOK-a, jest znalezienie prywatnej firmy zajmującej się odbiorem smarów i chemikaliów. Ostateczne wyjście stanowi zaś próba oddania zużytego oleju na stacji benzynowej, lecz nie daje ona gwarancji, że go przyjmie. Stacje paliw nie mają obowiązku odbierania wyeksploatowanego oleju silnikowego, więc niektóre z nich mogą odesłać nas z kwitkiem.

Nie możemy też nie wspomnieć o najłatwiejszym sposobem, czyli udaniu się na wymianę oleju do serwisu. Pracownicy warsztatu podczas wymiany mają obowiązek zabezpieczyć i oddać w odpowiednie miejsce zużyty olej silnikowy. Oznacza to, że za maksymalnie parę stówek, problem rozwiązuje się sam.

Musimy też pamiętać o tym, że przed oddaniem oleju konieczne jest jego odpowiednie zabezpieczenie w szczelnym pojemniku. Najlepiej skorzystać z pojemnika po oleju silnikowym i oznaczyć go, że zawiera już zużyty płyn. Poprawne zabezpieczenie oleju zwiększa nasze szanse na szybkie pozbycie się go. Dodatkowo warto mieć na uwadze to, iż ciężko jest oddać większą ilość płynu niż tylko kilka litów.

 

Przeczytaj również