Co oznacza kontrolka kierownicy z wykrzyknikiem?

Co oznacza kontrolka kierownicy z wykrzyknikiem? To pytanie zadaje sobie spora część kierowców, która w trakcie podróży napotyka na desce rozdzielczej tę tajemniczą kontrolkę. Najczęściej pojawia się ona w kolorze pomarańczowym, co daje kierującym czas na reakcję. Niestety czasem zdarza się, iż objawia się w czerwonej barwie, co daje sygnał na natychmiastowe zatrzymanie pojazdu. Bagatelizowanie ikonki niezależnie od okoliczności nigdy nie skończy się dobrze. Czym konkretnie jest kontrolka przedstawiająca kierownicę z wykrzyknikiem? Za co odpowiada?

kontrolki-w-samochodzie-5
Podaj dalej

Co oznacza kontrolka kierownicy z wykrzyknikiem? 

Fot. Freepik by standret

Nie jest żadną tajemnicą, że niektóre kontrolki pojawiające się na desce rozdzielczej niewiele mówią o potencjalnej usterce. Nierzadko konkretna ikonka dotyczy kilku możliwych awarii, co wcale nie pomaga kierowcy w rozpoznaniu problemu. Dzisiaj jednak porozmawiamy sobie o kontrolce, która w łatwy sposób zdradza swoje znaczenie. Zapewne wielu z was słyszało o wspomaganiu układu kierowniczego. Kontrolka odpowiedzialna za niego przedstawiana jest w formie kierownicy z wykrzyknikiem. Najczęściej występuje w barwie pomarańczowej, co nie wymaga od kierującego podjęcia natychmiastowej decyzji. Inaczej sprawa ma się w momencie, gdy na wyświetlaczu pokaże się czerwona kierownica wraz z wykrzyknikiem. 

Pod żadnym pozorem nie lekceważcie żółtych sygnałów na desce rozdzielczej, nawet jeśli waszym zdaniem awaria nie wydaje się poważna. Nagłe utracenie wspomagania kierownicy w końcu może spowodować trudności w prowadzeniu, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. 

Jak reagować, gdy pojawi się kontrolka kierownicy z wykrzyknikiem? 

kontrolki w samochodzie

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy sprawdzić, gdy nie działa nam wspomaganie kierownicy, to bezpieczniki w samochodzie. Znajdziemy je w jednym z trzech miejsc: pod kierownicą, za schowkiem pasażera lub pod maską. Często wystarczy przepalenie tylko jednego z nich i już dochodzi do awarii układu kierowniczego. To jednak nie wszystko, ponieważ bezpiecznik odpowiada także za działanie systemu ABS, więc w takiej sytuacji zapali się również kontrolka układu hamulcowego.

Wśród potencjalnych problemów może okazać się, że kontrolka zaświeciła się poprzez awarię pompy wspomagania. Dla podkreślenia sytuacji: jest ona jednym z najważniejszych elementów mechanicznego układu wspomagania kierownicy. To właśnie ona zmniejsza siłę, jaką kierowca musi włożyć w obracanie kierownicy. 

Co jednak jeśli to nie są bezpieczniki? Tak się składa, że wśród naszych głównych podejrzanych powinien być także spadek napięcia. Dzieje się tak, gdy podczas pracy silnika napięcie w instalacji elektrycznej spadnie poniżej 12 V. W takiej sytuacji elektryczne wspomaganie nie działa prawidłowo i żeby to naprawić, należy naładować akumulator prostownikiem i sprawdzić, czy działa.  Warto też sprawdzić jak sprawuje się akumulator multimetrem oraz wykonać test obciążeniowy. Może w końcu być tak, że akumulator wymaga już wymiany i doładowanie da jedynie krótkotrwały skutek, a problem będzie się powtarzać. 

Istnieją też inne poważniejsze problemy, które są zdecydowanie cięższe do zdiagnozowania. Może to być uszkodzenie czujnika, modułu lub wiązki, co prowadzi do awarii elektroniki obsługującej wspomaganie kierownicy. Problem czasami polega na znalezieniu jednego uszkodzonego kabelka, albo szwankującego czujnika. Aby ułatwić sobie robotę, warto najpierw znaleźć schemat instalacji naszego samochodu. Pomoc  może nam również interfejs diagnostyczny, dzięki któremu można odczytać błędy zapisane w komputerze pokładowym. Nie możemy zapominać, że taka właśnie awaria wiąże się niestety z największymi kosztami.

Musimy mieć świadomość tego, że awaria wspomagania kierowniczego jest niezwykle niebezpieczna. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy lekceważyć zapalonej kontrolki. Może ona oznaczać, że w każdym momencie przekładnia kierownicza zacznie pracować z oporem lub całkiem się zablokuje. Najlepiej jest jak najszybciej złożyć wizytę w najbliższym warsztacie samochodowym. Jeżeli alarmowe światło kontrolki podczas jazdy, powinniśmy zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu i wezwać lawetę. 

 

Przeczytaj również