Co oznacza kontrolka EPC?

Co oznacza kontrolka EPC? Już teraz możemy wam zdradzić, że jest to system monitorowania oraz informowania kierowców o ewentualnych problemach związanych z układem sterowania silnikiem lub innymi podzespołami pojazdu. Jego pojawienie się nigdy nie powinno być lekceważone, o czym zaraz sami się przekonacie. Kontrolka pojawiająca się na tablicy rozdzielczej może zapewnić bezpieczeństwo wam oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Czym kierowcy narażają się ignorując ikonkę EPC?

kontrolki dla kierowców EPC
Podaj dalej

Co oznacza kontrolka EPC? Kierowcy powinni się jej obawiać? 

kontrolka EPC
Adobe iStock

Ikony zapalające się na desce rozdzielczej tuż nad kierownicą mają ważną rolę – sygnalizują różnego rodzaju problemy w samochodzie. Jedną z nich jest tak zwana kontrolka EPC, która spędza sen z powiek wielu osobom. W dzisiejszym artykule wytłumaczymy wam, w jaki sposób powinniście się zachować, gdy ją zobaczycie. Już teraz możemy zdradzić, że lekceważenie jej nigdy nie kończy się dobrze. O co w tym wszystkim chodzi? 

Jeżeli chcielibyśmy dosłownie przetłumaczyć znaczenie EPC – otrzymalibyśmy Kontrolę Mocy Elektrycznej. Śmiało można powiedzieć, że w pełni odzwierciedla to jego funkcję. Dlaczego? Otóż jest ona bezpośrednio związana z układem elektrycznym znajdującym się w samochodzie. Jest to rodzaj zabezpieczenia, które informuje kierujących o ewentualnych awariach w systemie elektrycznym. Prawdziwy problem pojawia się na etapie próby zdiagnozowania problemu. Musicie wiedzieć, że samo wystąpienie ikonki EPC nie zdradza za wiele, ponieważ ta nie precyzuje, o który element dokładnie chodzi. Dlatego też istotne jest poproszenie o pomoc odpowiedniego specjalisty. Zanim jednak przejdziemy dalej musicie o czymś wiedzieć. 

Dlaczego kontrolki EPC nie znajdziemy w każdym aucie? 

Tak się składa, że kontrolka EPC nie należy do obowiązkowych elementów każdego auta. Oznacza to, że nie wszyscy producenci decydują się na jej zamontowanie w swoich modelach. Nie jest to oczywiście jakoś niezwykle częste, ale jak najbardziej możliwe. Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ niektórzy mogliby popaść w panikę na samą myśl o tym, iż nie posiadają tej kontrolki. Także podkreślamy – jej brak nie oznacza automatycznie awarii lub problemów z układem elektrycznym. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to istotnie przydatne wyposażenie, w szczególności w nowszych modelach, gdzie systemy elektryczne odpowiedzialne są za coraz więcej czynników. Informowanie kierowców o potencjalnych problemach może więc okazać się w takich przypadkach kluczowe. Wybierając dla siebie nowy samochód powinniśmy mieć z tyłu głowy to, że powinien posiadać w sobie kontrolkę EPC. 

Zapalona na żółto kontrolka EPC – gwarancja wydatku?

kontrolki dla kierowców EPC Audi S5 2013 dashboard k

Kontroli objawiają się kierującym najczęściej w dwóch rodzajach: ostrzegawczej – ma kolor pomarańczowy i alarmowej – o kolorze czerwonym. Tak się złożyło, że kontrolka EPC występuje jedynie w tej pierwszej odmianie. Co to dla nas oznacza? W gruncie rzeczy to, iż nie musimy od razu wysiadać z samochodu. Daje więc to nam czas na jakiekolwiek działanie. Tak jak wspominaliśmy wcześniej pojawienie się ikonki na desce rozdzielczej nie powiadamia nas o elemencie, który uległ awarii. Równie dobrze może to być usterka świateł, czujników, przepustnicą, czy chociażby układem wtryskowym silnika. Udanie się w odpowiednim czasie do specjalisty może okazać się tutaj kluczowe, a jednocześnie kosztowne. 

Sprawdzenie wszystkich poprawności systemów elektrycznych może kosztować kierowcę około 150 złotych. Wszystko oczywiście zależy od warsztatu, do którego się udamy. Mimo to, śmiało można stwierdzić, że jest to gra warta świeczki. W końcu z pozoru niegroźna awaria wkrótce może zamienić się w coś znacznie poważniejszego. Może to wpłynąć nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale i innych uczestników ruchu. Dobrym przykładem będą tu, chociażby światła stopu, które również mogą ulec awarii, co doprowadziłoby zapewne do wielu stłuczek. 

 

Przeczytaj również