Panoramiczna poduszka powietrzna

Panoramiczna poduszka powietrzna

8 interakcji

Podaj dalej

Koreański koncern zaprezentował w ostatnim czasie kolejne rewolucyjne rozwiązanie. Tym razem chodzi o poduszki powietrzne dedykowane dla samochodów z panoramicznym dachem.

Rewolucyjny pomysł jest dziełem ekipy Hyundaia. Głównym zadaniem będzie ochrona podróżujących przed wypadnięciem z pojazdu w przypadku dachowania samochodu z panoramicznym dachem. Opracowanie skutecznego rozwiązania wymagało od zespołu bardzo dużego nakładu pracy oraz uzyskania aż jedenastu patentów. Klasyczne zadanie poduszki powietrznej, czyli osłona przed twardymi elementami wyposażenia stała się w tym projekcie zaledwie dodatkową funkcjonalnością.

Największą trudność stanowiło dostosowanie produktu do specyficznego środowiska pracy. System musi funkcjonować bowiem zarówno przy otwartym jak i zamkniętym dachu pojazdu. Szczególny nacisk położono na odporność poduszki na niechciany kontakt z elementami środowiska zewnętrznego oraz ostrymi krawędziami wyposażenia.

Dwuczęściowa poduszka jest w stanie napełnić się w około 0,08 sekundy. System zostaje aktywowany, gdy elektronika odnotuje wypadek czyli odpowiedni kąt przechyłu pojazdu. Samo urządzenie zlokalizowane jest w tylnej części dachu i specjalnymi prowadnicami przesuwa się w razie potrzeby, pokrywając całą powierzchnię okna dachowego. Hyundai poinformował, że omawiany rynek jest obecnie wart sześć miliardów dolarów i wskaźnik ten rośnie z każdym rokiem o 11%.

Tagi: Hyundai

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News