Nowy SUV od Dacii oficjalnie zapowiedziany. Będzie najtańszy w ofercie?

Dacia zapowiedziała zupełnie nowy model. Czy SUV zaprezentowany na tajemniczych zdjęciach może być następcą lub po prostu liftingiem najtańszego modelu elektrycznego rumuńskiego producenta? Samochód może otrzymać bardzo poważne aktualizacje, które najprawdopodobniej nie ograniczą się do przeprojektowania części zewnętrznej. 

suv-dacia-spring-lifting-2024
Podaj dalej

Dacia Spring – nowy najtańszy elektryczny SUV?

Dacia Spring
Dacia Spring

Model Spring pozostaje jednym z najtańszych elektryków na całym europejskim rynku. Rumuński SUV zaczyna jednak mieć mocną konkurencję, choćby ze strony Citroena e-C3, czy innych miejskich elektryków, takich jak Fiat Panda. Aby jednak zachować swoją pozycję na rynku, Dacia ma pracować nad kompleksową aktualizacją. A tę zapowiada oficjalny zwiastun. 

Tajemnicze zdjęcie zostało opublikowane w mediach społecznościowych przez Dacia France. Czytamy w opisie: „To wkrótce… Bądźcie czujni!” I choć zwiastun nie ujawnia nazwy modelu, proporcje sprawiają, że możemy wierzyć iż jest to nowa wersja Dacii Spring, a nie nieco większe Sandero. Spring to wciąż najtańszy elektryczny SUV na rynku, który w Niemczech jest już dostępny od 12 750 euro. 

Ostatnia obniżka u naszych zachodnich sąsiadów pojawiła się w wyniku wyłączenia programu dopłat. Oznacza to jednak, że rumuński producent może sprzedawać swój samochód dużo taniej. 

Czym będzie różnić się nowy Spring?

suv-dacia-spring-lifting-2024
fot. Dacia

I choć – jak zaznaczamy – nie mamy pewności, że jest to Spring, wszystko na to wskazuje. Nowy model będzie miał przeprojektowany przód i tył. Zarys reflektorów przypomina teraz nieco bardziej nowego Dustera. Z kolei tylna część przywodzi na myśl Sandero Stepway. 

Wydaje się również, że prześwit jest nieco większy niż wcześniej. Koła wyglądają na większe, dzięki czemu elektryczny SUV powinien wyglądać nieco bardziej poważnie. Możemy również liczyć na aktualizacje wnętrza, które może czerpać inspiracje z nowego Dustera. 

Pierwszy duży lifting Springa EV

samochód elektryczny Dacia Spring
Dacia Spring produkowana jest w Chinach

SUV o którym mowa pojawił się na rynku w 2020 roku, a dwa lata od debiutu otrzymała delikatną wizualną metamorfozę. Polegała ona wyłącznie na zmianie przedniego grilla z nowym emblematem Dacia. 

W zeszłym roku rumuński producent zaprezentował nowe flagowe wykończenie z większą liczbą funkcji i zwiększoną mocą wyjściową. Dziś Spring dostępny jest tylko z pojedynczym silnikiem elektrycznym o mocy 44 KM lub 64 KM. To wszystko z pakietem baterii 26,8 kWh, który pozwala na zasięg w granicach 220 kilometrów. 

Są duże szanse, że lifting zaplanowany na ten rok będzie bardzo dogłębny. Kupujący elektryki stali się bowiem bardziej wymagający, nawet w najniższym przedziale cenowym. Co więcej, pojawia się więcej rywali w tym segmencie, więc Dacia musi wspiąć się na wyżyny. Z zapowiedzi nie wiemy, kiedy pojawi się nowy model. Autocar India informuje, że może wydarzyć się to już 21 lutego. 

Przeczytaj również