Nowy duży SUV europejskiego producenta za 92 tys. zł. Ma 177 KM, napęd 4x4 i pełno wyposażenia

Na mapie europejskiego rynku motoryzacyjnego rysuje się nowy gracz, który ze swoimi nowymi produktami wkrótce może zacząć odnosić naprawdę dobre wyniki sprzedażowe. Jak na tani samochód z kraju o minimalnych tradycjach motoryzacyjnych SUV wygląda naprawdę dobrze. Do tego ma silnik spalinowy i całkiem niezłe wyposażenie. Czy ma jednak szanse dostać się do Polski? 

nowy-suv-z-bialorusi-belgee
Podaj dalej

Białoruski SUV wchodzi na rynek – czy będą na niego chętni?

nowy-suv-z-bialorusi-belgee
fot. BelGee

Białorusini właśnie zaprezentowali swojego nowego mierzącego nieco ponad 4,5 metra SUV-a. Za naszą wschodnią granicą produkcja motoryzacyjna do tej pory ograniczała się do ciężarówek górniczych. Ale za sprawą połączenia sił z Chinami, zaczęły nagle pojawiać się nowoczesne, białoruskie samochody. Wszystko po to, aby otworzyć drzwi dla chińskiego producenta Geely na kolejne europejskie rynki. 

Wyjątkowa promocja dla kierowców. Odbierz bon o wartości 120 zł na paliwo

Aby zrozumieć jak dokładnie do tego doszło, musimy cofnąć się do roku 2011. Wtedy też białoruski rząd rozpoczął wspólny projekt z chińskim producentem Geely. Celem nowo powstał spółki o nazwie BelGee była produkcja samochodów z Państwa Środka dla wielu regionów Europy. Ostatecznie sprowadza się to jednak do montowania modułów sprowadzonych z Chin pod innym znaczkiem. Kamieniem milowym w historii firmy był pierwszy SUV produkowany na Białorusi w zeszłym roku o nazwie BelGee X50. 

nowy-suv-z-bialorusi-belgee
fot. BelGee

Białorusko-chińska grupa na tym jednak nie poprzestaje. Teraz na rynku pojawia się zupełnie nowy SUV o nazwie BelGee X70, który tak naprawdę oparty jest na oryginalnym Geely FX11, który w Chinach jest na rynku już od 2016 roku. Jest to więc białoruski SUV tylko z nazwy, bowiem wszystkie podzespoły pochodzą z Chin. Ale czy to źle dla tego samochodu? 

Całkiem niezły silnik i dużo wyposażenia

Wracając jednak do samochodu. Pod maską znajduje się tradycyjny, spalinowy silnik o pojemności 1,5 litra, który dostrojono do 150 lub 177 koni mechanicznych. Przy mniejszej mocy klienci będą mogli liczyć tylko na napęd na przednią oś i sześciobiegowy automat. W wersji mocniejszej znajdziemy już jednak napęd 4×4 oraz siedmiobiegową, dwusprzęgłową skrzynię biegów. 

nowy-suv-z-bialorusi-belgee
fot. BelGee

SUV ma 4544 mm długości, 1837 mm szerokości i 1713 mm wysokości. Rozstaw osi wynosi 2670 mm, więc w środku powinien oferować naprawdę sporo miejsca. Samochód ma już nawet swoją białoruską cenę, która wyniesie 77 640 lokalnych rubli. W przeliczeniu na złotówki to około 93 000 złotych. Za takie pieniądze w naszym kraju ciężko kupić jakiegokolwiek nowego SUV-a, więc na pewno nie brzmi to źle. Do tego możemy przecież mieć napęd 4×4 i 7-biegowy, nowoczesny automat. 

Samochód w pierwszej kolejności, co oczywiste, trafi na rynek rosyjski. Możemy spodziewać się jednak, że kwestią czasu jest tylko, gdy Chińczycy wymyślą jakiś sposób, aby podobny SUV był sprzedawany także w naszym kraju. 

nowy-suv-z-bialorusi-belgee
fot. BelGee

Przeczytaj również