Nowy 7-osobowy SUV z oszczędną benzyną za 83 tys. złotych. To poważny konkurent dla Dacii

Citroen ujawnił pełne szczegóły nowego SUV-a o nazwie C3 Aircross. Choć jego wygląd poznaliśmy już wcześniej, teraz wiemy, że SUV będzie oferowany z silnikiem benzynowym, hybrydą i w pełni elektrycznymi układami napędowymi. Co najważniejsze, ceny we Francji rozpoczną się już od 83 000 złotych. 

nowy-suv-citroen-c3-aircross
Podaj dalej

Citroen daje do wyboru dużą liczbę układów napędowych

nowy-suv-citroen-c3-aircross
fot. Citroen

Jeszcze w kwietniu Citroen zaprezentował w pełni swojego nowego C3 Aircross. Dziś jednak poznaliśmy pełne specyfikacje – SUV jest zabawnym, niedrogim crossoverem z wieloma układami napędowymi do wyboru. Ma zatem wszystkie papiery na to, aby zostać prawdziwym sprzedażowym hitem. 

Skoro widzieliśmy już zdjęcia, możemy od razu przejść do opublikowanych dziś cen i specyfikacji. SUV otrzyma w podstawie silnik benzynowy Puretech Turbo o mocy 101 koni mechanicznych. Jednostka jest zgodna z najnowszymi standardami emisji spalin Euro 7 i będzie współpracował z sześciobiegową manualną skrzynią biegów. 

nowy-suv-citroen-c3-aircross
fot. Citroen

Klienci szukający czegoś bardziej ekologicznego mogą wybrać wariant hybrydowy. Pod jego maską znajdziemy trzycylindrowy silnik Puretech o pojemności 1,2 litra. Jednostka spalinowa generuje 134 konie mechaniczne i jest połączona z silnikiem elektrycznym o mocy 28 koni mechanicznych. Najważniejszą wiadomością dla wielu będzie w pełni elektryczny wariant. Ma on silnik o pojemności 44 kWh o mocy 111 KM. SUV w tej wersji będzie rozwijał maksymalną prędkość 145 km/h. Na jednym ładowaniu przejedzie 300 kilometrów. 

Elektryczny SUV będzie miał szybką ładowarkę 100 kW, dzięki której z 20% do 80% naładujemy samochód w zaledwie 26 minut. Z domowej ładowarki ten sam wynik osiągniemy w niecałe 3 godziny. Przy użyciu prądu przemiennego ładowanie potrwa 4 godziny i 10 minut. Citroen ogłosił również, że kolejny wariant pojawi się w 2025 roku. Będzie to wersja dalekiego zasięgu do 400 kilometrów. 

nowy-suv-citroen-c3-aircross
fot. Citroen

Zaprojektowany jak prawdziwy SUV 

Citroen przyznaje, że C3 Aircross drugiej generacji został zaprojektowany jako „prawdziwy SUV”. Jest on w rezultacie bardziej muskularny i bardziej solidny. Crossover otrzymał nów okładziny z tworzywa sztucznego i masywne błotniki. Samochód jest również większy od poprzednika. Ma obecnie 4390 mm długości, rozstaw osi 2670 mm i prześwit na poziomie 200 mm. 

Wciąż czekamy na ostateczne szczegóły wyposażenia. Ale w podstawie na pewno znajdziemy reflektory LED i 16- lub 17-calowe felgi. Samochód otrzyma także ogromne nowe logo. Kabina wygląda odrobinę podstawowo. Ale samochód będzie miał konfigurację 5- i 7-osobową. Wśród innych atrakcji znajdziemy niewielki cyfrowy wyświetlacz instrumentów, czy 10,25-calowy ekran multimediów z Android Auto i Apple CarPlay. 

Aircross C3 jest obecnie dostępny na zamówienie wyłącznie we Francji. Tam jego ceny zaczynają się od 19 400 euro (83 800 zł) za wariant benzynowy. Hybryda wyceniona jest na 25 500 euro (110 170 zł), podczas gdy elektryk kosztuje 27 400 euro (118 370 zł). 

Przeczytaj również