Nowe kolory tablic rejestracyjnych w Polsce. Co musisz wiedzieć na ten temat?

Nowe kolory tablic rejestracyjnych w Polsce. Co musisz wiedzieć na ten temat?

Nowe kolory tablic rejestracyjnych w Polsce. Co musisz wiedzieć na ten temat?

Podaj dalej

Niedawno na polskich drogach pojawiły się nowe rodzaje tablic rejestracyjnych. Od teraz inny kolor będą miały blachy aut elektrycznych, czy też dealerskich. Oznacza to, że w Polsce obowiązuje teraz siedem rodzajów tablic.

Czy znacie wszystkie rodzaje tablic rejestracyjnych w Polsce? Wszyscy kojarzą oczywiście te standardowe – białe z czarnymi znakami i niebieskim fragmentem po boku. Obowiązują one od 2000 roku. I one się różnią – najnowsze, obowiązujące od stycznia 2018 roku mają symbol Unii Europejskiej i nalepkę legalizacyjną między symbolem powiatu i numerem.

Są jeszcze starsze bez symbolu Unii Europejskiej, zmniejszone, wydawane dla aut, gdzie standardowe się nie mieszczą, czy też indywidualne, gdzie to właściciel wybiera oznaczenie swojego samochodu. Kolejny rodzaj tablic to takie, które na białym tle mają czerwony napis. To tablice tymczasowe, wydawane na okres od złożenia wniosku o rejestrację pojazdu do wydania tablic zwyczajnych.

A słyszeliście o tablicach badawczych? I one mają czerwone znaki na białym tle, natomiast na końcu znajduje się litera wyraźnie oddzielona od cyfr. Takie tablice najczęściej zobaczycie… na zdjęciach w tekstach prasowych, które pochodzą z jazd próbnych/testowych.

Od 11 lipca 2019 roku wydawane są tablice profesjonalne. Cechują się zielonymi znakami na białym tle. Wydawane są dealerom, producentom oraz jednostkom, które do tej pory korzystały z tablic badawczych. Ciekawostka – można przekładać je legalnie z jednego, do drugiego pojazdu. Pierwsza litera określa powiat, cyfry są dobierane inną metodą, niż w przypadku tradycyjnych tablic.

1 stycznia tego roku zadebiutowały tablice dla pojazdów bezemisyjnych. Są one przeznaczone dla aut elektrycznych i wodorowych. Są identyczne jak te tradycyjne, natomiast tutaj zamiast czarnych napisów mamy zielone. Ta zmiana ułatwia pracę np. policji, która może odróżnić, czy dany samochód rzeczywiście ma określone przywileje, np. może jechać buspasem, czy wjechać do strefy czystego transportu.

Kolejny rodzaj wszyscy z całą pewnością kojarzycie – żółte tablice i czarna czcionka, czyli tablice zabytkowe. Są one wydawane pojazdom, których wiek przekroczył 25 lat, a samochód został uznany przez konserwatora zabytków za zabytkowy. Wszyscy kojarzymy też z całą pewnością czarne tablice z białą czcionką, czyli te, które były używane w przeszłości.

Na zakończenie pozostawiliśmy sobie tablice dyplomatyczne. Są one wydawane wyłącznie dla pojazdów przedstawicielstw i misji dyplomatycznych i konsularnych państw obcych i organizacji międzynarodowych w Polsce oraz ich personelu. Mają kolor niebieski, znaki są koloru białego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News