Nio EP9 najszybszym drogowym samochodem na Goodwood Festival of Speed 2018

Nio EP9 najszybszym drogowym samochodem na Goodwood Festival of Speed 2018

Nio EP9 najszybszym drogowym samochodem na Goodwood Festival of Speed 2018

Podaj dalej

Elektryczny hypercar Nio EP9 ustanowił rekord przejazdu na podjeździe Goodwood Hillclimb wśród samochodów legalnie dopuszczonych do ruchu drogowego.

W sobotnim shootout’cie dla supersamochodów Szkot, Peter Dumbreck wykręcił 44,61 sekundy, poprawiając dotychczasowy wynik 47,07 uzyskany w 2016 r. McLarenem P1 LM przygotowanym przez Lazante Motorsport. Od 1999 r. rekord w klasyfikacji generalnej należy do Nicka Heidfelda i wynosi 41,6 sekundy, który został ustanowiony McLaren MP/13 (bolid F1). W tym roku o jego pobicie postara się Romain Dumas w elektrycznym Volkswagenie I.D. R Pikes Peak.

Wracając do Nio EP9, których zaplanowano na ten moment tylko w liczbie 16 egzemplarzy, jest także jednym z najszybszych aut na Pętli Północnej Nürburgringu. W „Zielonym Piekle” samochód pokonał nitkę w 6:45,90.

Sama firma to tak naprawdę chiński startup, który wywalczył mistrzostwo w inauguracyjnym sezonie Formuły E. Po tamtym sukcesie rozpoczęto projekt elektrycznego superauta drogowego. EP9 posiada 4 silniki elektryczne, które razam oferują 1342 KM. Do setki rozpędza się w 2,7 sekundy, a maksymalnie może osiągnąć 314 km/godz.

Cena auta wynosi półtora miliona dolarów. Oryginalnie miało być ich tylko 6 sztuk, ale w ubiegłym roku zdecydowano się na 10 więcej. Nie wykluczone, że sukces na Goodwood Festival of Speed także przyczyni się do powiększenia liczby egzemplarzy na rynek.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News