Najtańsze duże kombi w Europie znów w sprzedaży. Ceny zaczynają się już od 80 tys. zł

Najtańsze europejskie kombi wróciło do sprzedaży, choć w nieco innej formie, niż większość z nas zapamiętało. Zmienione są także ceny, choć to wciąż będzie wyjątkowo atrakcyjna oferta. Niemniej, Polacy – jak i większość Europy – może zapomnieć o tym modelu. Za takie pieniądze samochód nie oferuje jednak zbyt wiele. 

dacia-logan-lada-kombi
Podaj dalej

Najtańsze kombi znowu w sprzedaży

dacia-logan-lada-kombi
fot. Łada

Gdy dwa lata temu rozpoczęła się wojna na Ukrainie, reakcja międzynarodowych mocarstw była kilkoma falami różnego rodzaju sankcji. Wielu producentów wycofało się więc z rynku rosyjskiego. To z kolei uderzyło w łańcuchy dostaw. I sankcje faktycznie na chwilę doprowadziły do zawieszenia produkcji na wschodzie. Ale Rosjanie sięgnęli po dostawców z zaprzyjaźnionych krajów, takich jak Chiny. 

Z powyższych powodów sprzedaż na rosyjskim rynku w 2022 roku była rekordowo niska. Ale już rok temu wróciła do poziomu sprzed wojny. Europejskie marki takie jak Volkswagen, czy Renault, zostały po prostu zastąpione chińskimi odpowiednikami. Teraz Chińczycy kontrolują połowę tamtejszego rynku, a Rosja staje się ich drugą ojczyzną jeśli chodzi o sprzedaż samochodów. A także bramą do całej Europy. 

dacia-logan-lada-kombi
fot. Łada

W tym roku liczby mogą być jeszcze wyższe, bowiem na rosyjskim rynku zaczęło pojawiać się coraz to więcej nowych modeli. Tudzież nowych-starych. Tak jak to duże kombi w postaci Łady Largus. To przede wszystkim najtańsze kombi jakie widziała Europa, ale w Rosji będzie dostępne tylko w absolutnej podstawie. Moc silnika benzynowego będzie uzależniona od liczby zaworów (do wyboru 8 lub 16) i będzie wynosić odpowiednio 90 lub 106 koni mechanicznych. 

Wersja biedna, ale za to cena niska

dacia-logan-lada-kombi
fot. Łada

Zakres kolorów nadwozia w tym kombi także będzie ograniczony. Dostępne będą tylko białe, srebrne, szare, czarne lub szaro-brązowe. Łada liczy jednak na to, że jeśli linie montażowe zaczną pracować na 100%, będzie możliwość wprowadzenia kolejnych wersji. Podobnie jak Dacia Logan MCV, na której bazuje, również Łada będzie miała możliwość dołożenia trzeciego rzędu siedzeń. 

Interesujące są ceny tego projektu. Duże, praktyczne kombi, na które z jakiś powodów nie możemy już liczyć na naszych rynkach, będzie zaczynało się od zaledwie 80 000 złotych. Samochód we wnętrzu otrzymał nawet pewne odświeżenia w postaci cyfrowego wyświetlacza multimediów. 

dacia-logan-lada-kombi
fot. Łada

Rosyjski producent zakłada, że w tym roku powstanie około 50 000 egzemplarzy tego kombi. W przyszłym jednak liczba ta ma być już dwukrotnie większa. Mimo wzrostu cen zainteresowanie z pewnością będzie duże. 

Przeczytaj również