WRC: Co tam odpadło z tej Skody Polaków?! Mechanicy dostali tylko 15 minut na naprawę samochodu Kajetanowicza

WRC: Co tam odpadło z tej Skody Polaków?! Mechanicy dostali tylko 15 minut na naprawę samochodu Kajetanowicza

Kajetan Kajetanowicz uszkodził półoś

Podaj dalej

Gdy w Polsce zaczynał się dzień, na południowej półkuli ruszyła rywalizacja w Rajdzie Nowej Zelandii. Jedenasta runda Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC) rozpoczęła się pechowo dla polskiej załogi ORLEN Rally Team, walczącej o mistrzostwo kategorii WRC2. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak podczas przejazdu superoesu ukręcili półoś, co było widać w transmisji na żywo.

Na naprawę był tylko kwadrans

W czwartkowym harmonogramie Rajdu Nowej Zelandii widniał tylko przejazd 1,78-kilometrowego odcinka Pukekawa Auckland Domain. Asfaltowy superoes miał przeważnie mokrą nawierzchnię i pokonywano go na szutrowych oponach. Polski duet ruszał na trasę jako drugi i niestety podczas obracania się wokół beczki doszło do uszkodzenia półosi. Uszkodzona część wypadła spod ich Skody Fabii Rally2 evo niedługo potem, co nie umknęło uwadze oglądających. Szczęśliwie strata czasowa nie była duża i wyniosła tylko 6,5 sekundy.

Kajetan Kajetanowicz - Rajd Nowej Zelandii 2022 - OS1
fot. ORLEN Rally Team

„Mamy pewne problemy” – wyznał Kajetanowicz na mecie po chwili milczenia na pytanie o uszkodzoną półoś. „Teraz jedziemy do serwisu. Mamy mało czasu i… zobaczymy jutro” – dodał. W istocie czasu na naprawę układu napędowego nie było dużo, bowiem przewidziano na to jedynie kwadrans. Na szczęście mechanicy ORLEN Rally Team spisali się znakomicie, a sam kierowca potwierdził, że jutro pojadą w pełni sprawnym samochodem.

Kajetan Kajetanowicz (ORLEN Rally Team)

Kajetan Kajetanowicz: – Na pierwszym odcinku specjalnym ukręciła nam się półoś, przez co musieliśmy jechać samochodem napędzanym praktycznie tylko na tylną oś. Na szczęście udało nam się ukończyć ten odcinek z niewielką stratą. Nasi mechanicy wymienili już zepsutą półoś. Do samochodu zapakowaliśmy dodatkowe dwa koła i wszystkie niezbędne rzeczy na najdłuższy w całym rajdzie etap, mierzący prawie 160 kilometrów. Rano ruszamy do walki. Takie rzeczy się zdarzają, nie na wszystko mamy wpływ. Musimy robić swoje i na pewno jak zawsze damy z siebie wszystko!

Tanak pierwszym liderem

Po superoesie w Auckland prowadzenie w klasyfikacji generalnej objęli Ott Tanak i Martin Jarveoja. Załoga Hyundaia i20 N Rally 1 jako jedyna zeszła z czasem poniżej 106 sekund (1:45,8). Czołową trójkę skompletowali Craig Breen i Paul Nagle w Fordzie Puma Rally1 (+0,9 s) oraz Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe w drugim Hyundaiu (+1,6). Najszybszy w zespole Toyoty byli Takamoto Katsuta z Aaronem Johnstonem, którzy GR Yarisem Rally1 ustąpili liderom o 2 sekundy. W WRC2 pierwszym liderem został ulubienie lokalnych kibiców Hayden Paddon, pilotowany przez Johna Kennarda (Hyundai i20 N Rally2).

Załogi rajdowe powrócą do rywalizacji, gdy na antypodach wstanie dzień. Dalszą część pierwszego etapu rozpocznie malowniczy odcinek Whaanga Coast (29,27 km), gdy w Polsce wybije dziś 21:33 wieczorem.

Rajd Nowej Zelandii 2022 – wyniki po OS1 (czołówka)

Rajd Nowej Zelandii 2022 - wyniki OS1
screen ewrc-results.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News