Tego taniego SUV-a chcą mieć teraz wszyscy w Polsce! Jest łatwo dostępny i spala tylko 4,4 l benzyny na 100 km. Co za hit!

Tego taniego SUV-a chcą mieć teraz wszyscy w Polsce! Jest łatwo dostępny i spala tylko 4,4 l benzyny na 100 km. Co za hit!

Toyota Yaris Cross 2021

Podaj dalej

Polacy coraz chętniej przy zakupie nowego auta stawiają na SUV-a. W tym roku najpopularniejszym autem w tym nadwoziu nie była jednak budżetowa Dacia Duster. Do gry wkroczyli też inni rywale, którzy przez cały rok byli bardzo blisko siebie. Nowy bestseller okazał się takim hitem, że powiększył ubiegłoroczną sprzedaż o 677,82 proc.!

Jakie SUV-y wybierają zwykli Polacy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, bo nie wystarczy spojrzeć na ogólne dane z bazy CEPiK. Jak wynika z zestawienia IBRM Samar, aż 71,04 proc. zakupów nowych aut w Polsce to rejestracje flotowe (na firmę). To, co bardziej rzuca rzeczywisty obraz sytuacji jest zawarte w rejestracjach klientów indywidualnych. To bowiem auta rejestrowane na siebie są zazwyczaj tymi, które Polacy wykorzystują do własnego użytku.

Od 1 marca nowe tablice rejestracyjne
fot. stock.adobe.com – Tomasz Warszewski

W ostatnich latach zwycięzca wśród SUV-ów był znany niemal na początku roku. Była to bowiem Dacia Duster, która dzięki niskiej cenie przekonała do siebie mnóstwo klientów. Jednak Polacy w tym roku coraz częściej poszukiwali czegoś więcej. Znakomite wyniki osiągały auta ze średniej półki cenowej. Sensacją początku roku była Kia Sportage, która toczyła bój z Dacią Duster. Ostatecznie okazało się, że tę dwójkę pogodził ktoś inny (a raczej coś innego).

Oto najczęściej kupowany nowy SUV w Polsce

Z danych zebranych przez IBRM Samar dowiedzieliśmy się, że rzutem na taśmę 2022 r. w kategorii SUV-ów wygrała Toyota Yaris Cross. Kompaktowy tzw. B-SUV zaliczył piorunującą końcówkę roku. Z liczbą 5 577 rejestracji wygrał nie tylko wśród SUV-ów, ale i klientów indywidualnych. Nic dziwnego, bo klienci ustawiają się po to auto w kolejkach. To wzbudzająca jeszcze większe zaufanie odmiana bestsellerowego Yarisa, który jako SUV spala nawet jedyne 4,4 l benzyny na 100 km. Ważna jest tu także dostępność oraz niska cena (od 90 900 zł).

Toyota Yaris Cross
fot. Toyota

Druga w zestawieniu najczęstszych wyborów klientów indywidualnych była poskromiona Dacia Duster. Ten budżetowy model zakończył rok z liczbą 5 349 rejestracji indywidualnych. Mało brakowało, aby całe podium tej grupy nabywczej opanowały SUV-y. To jednak uniemożliwił dobry finisz zwykłej Toyoty Yaris (hatchbacka), który zamknął 2022 r. z 5 282 rejestracjami indywidualnymi. W ostatniej chwili podium wymknęło się rewelacji tego roku, jakim była Kia Sportage. Trzeci SUV wśród klientów indywidualnych znalazł w tym roku 5 061 chętnych w tej grupie. Warto zauważyć, że aż 4 modele przekroczyły liczby 5 000 rejestracji. Piąta wśród klientów indywidualnych Dacia Sandero miała 3 614 rejestracji „prywatnych”.

Źródło danych: IBRM Samar

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News