Rosjanin obejdzie sankcje i wystartuje w Rajdzie Polski?

Rosjanin, Nikołaj Griazin od 2024 r. zamierza reprezentować Bułgarię w Rajdowych Mistrzostwach Świata (WRC). Nowy fabryczny kierowca Citroena w cyklu WRC2 chce tym otworzyć sobie furtkę do swobodnej rywalizacji na terenach krajów, które stosują najostrzejsze sankcje na Rosję. W tym gronie jest m.in. Polska, która w przyszłym roku zorganizują 1 z 13 rund WRC.

Rosjanin wystartuje w Rajdzie Polski?
Podaj dalej

Dlaczego Rosjanin może wciąż startować w rajdach?

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, sportowcy z kraju agresora zostali niemal wyizolowani z wielu międzynarodowych rozgrywek. Wyjątek stanowią m.in. tenis czy rajdy samochodowe. W przypadku WRC, Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) zgodziła się na udział rosyjskich zawodników pod pewnymi warunkami. Musieli oni:

Nikołaj Griazin startował pod neutralną flagą w WRC
Nikołaj Griazin ostatnio startował pod neutralną flagą w WRC // fot. Toksport WRT
  • podpisywać deklarację potępiającą wojnę wywołaną przez Władimira Putina
  • startować pod neutralną flagą
  • hymn Rosji nie miał prawa wybrzmieć w przypadku wygranej
  • barwy Rosji nie mogły zdobić samochodu rajdowego

Jednak nie wszystkie kraje musiały godzić się na takie rozwiązania. Wiele rządów, np. polski, brytyjski czy krajów skandynawskich bądź bałtyckich zaczęło odgórnie blokować wpuszczania na swój teren sportowców z Rosji. To mocno skomplikowało sytuację 26-latka, gdy do kalendarza WRC włączono Rajd Polski oraz Rajd Łotwy. Choć startując w WRC2 wystarczy zaliczyć 7 rajdów, to Citroenowi może zależeć na ekspozycji na tak dużym rynku (w skali Europy) jak Polska.

Kolejna zmiana barw

Nikołaj Griazin w swojej międzynarodowej karierze dość rzadko miał okazję mieć obok swojego nazwiska na szybie mieć rosyjską flagę. W zasadzie już od czasów juniorskich startował na łotewskiej licencji, co oznaczało konieczność umieszczenia flagi właśnie tego kraju. Z racji napiętych stosunków Łotwy z Rosją, obecnie nie ma klimatu na kontynuowanie tego rozwiązania. Nawet jeśli sam Griazin jest dość lubiany w środowisku, bo choć urodził się w Moskwie, to od lat mieszka poza ojczyzną w Europie.

Nikołaj Griazin / Citroen C3 Rally2
Nikołaj Griazin ma reprezentować barwy Citroena jako… Bułgar // fot. Citroen Racing

Teraz nastąpi kolejna zmiana barw narodowych u Nikołaja Griazina. Jak donosi serwis sportal.bg, Rosjanin powalczy o mistrzostwo WRC2 z bułgarską licencją. Tę informację potwierdził portalowi członek tamtejszej federacji AFB, Plamen Iwanow. Zaznaczył on, że jedyną rzeczą, która pozostał z formalności było przesłanie zgdy z rosyjskiej federacji.

„Jesteśmy na końcowym etapie zbierania dokumentów niezbędnych do zakończenia procesu” – cytował Plamena Iwanowa sportal.bg w artykule z 21 grudnia. „Ostatnią rzeczą, która pozostała, jest zgoda rosyjskiej federacji sportów motorowych, aby Griazin mógł startować na bułgarskiej licencji. Wyobrażam sobie, że wszystko będzie jasne w ciągu kilku dni, gdy minie ostateczny termin zgłoszeń do Rajdu Monte Carlo [22 grudnia – przyp. red.] zaplanowanego pod koniec stycznia w Rajdowych Mistrzostwach Świata 2024”.

Autor artykułu nie zdołał ustalić, czy jednocześnie Griazin zdobył też bułgarskie obywatelstwo. Takowe jeszcze bardziej ułatwiłoby mu podróżowanie z racji członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej.

Przeczytaj również