Polacy wykupują od Niemców to śmiesznie tanie auto rodzinne! Spala 3,0 l/100 km i sprzedaje się lepiej niż używany VW Passat

Polacy wykupują od Niemców to śmiesznie tanie auto rodzinne! Spala 3,0 l/100 km i sprzedaje się lepiej niż używany VW Passat

Ford Fiesta 2013

Podaj dalej

Samochody, które do niedawna były poza zasięgiem finansowym wielu Polaków, w kolejnym roku mogą okazać się już przystępne. W ostatnim czasie kierowcy w naszym kraju bardzo często decydują się na sprowadzenie, głównie z Niemiec, nowoczesnego auta rodzinnego. To świetna propozycja zwłaszcza dla młodych, bo spalanie sięga tylko 3,0 l/100 km.

Samochody osobowe z Niemiec co roku w dużych ilościach trafiają na polskie drogi. Jak wynika z raportu IBRM Samar nie jest to już tak szeroki strumień jak kiedyś, ale udział tego kraju w imporcie wynosi ponad 50 proc. Dane pokazują, że decydujemy się na sprowadzanie coraz starszych aut. Średnia wieku wynosi już 13 lat, ale dla diesli niecałe 12 (11,96). Najbardziej zaawansowane wiekowo są zdecydowanie benzyniaki, które mają średnio prawie 14 lat (13,85).

Ford Fiesta 2014
fot. Ford

Auto rodzinne dla młodych i oszczędnych

Po dwóch miesiącach tego roku jednym z hitów importu jest nowoczesne auto dla młodych rodzin. To Ford Fiesta, który w cenie poniżej 30 tys. zł jest już dostępny w atrakcyjnych wersjach po lifcie siódmej generacji (2014-2017). Oprócz fajnego designu, auto oferuje bardzo ekonomiczne silniki. Wersje z 95-konnym dieslem spalają w trasie tylko 3,0 l/100 km. Co ciekawe w mieście zużycie paliwa nie wzrasta znacząco, bo w przypadku tej jednostki to tylko 4,0 l/100 km. Benzyniaki też są bardzo oszczędne, bo przykładowo 1.0 EcoBoost o mocy 100 KM spala w trasie 3,7 l/100 km.

Z racji użytkowania tych aut głównie do jazdy po mieście, wiele egzemplarzy z Niemiec ma śmiesznie niskie przebiegi. Wersje poliftowe przyciągają też wyposażeniem, bo w wielu jest fabryczna nawigacja GPS. Czujniki parkowania z przodu i z tyłu też często należą do powszechnego standardu w ofertach. Wygodni bez problemu znajdą też egzemplarze wyposażone w czujnik deszczu i zmierzchu. W siódmej generacji bez problemu znajdziemy też gniazdo USB do ładowania telefonu czy komunikację Bluetooth. Warto wiedzieć, że można też upolować egzemplarze z systemem rozpoznawania znaków ograniczenia prędkości.

Ford Fiesta 2014
fot. Ford

Ford z coraz lepszą renomą wśród Polaków

Statystyki IBRM Samar pokazują, że w 2023 r. Ford ma bardzo duże wzięcie wśród aut osobowych z importu. W styczniu i lutym przerejestrowano u nas aż 10 420 szt. samochodów tej marki. Lepszy wynik i to nieznacznie miały tylko auta marki Volkswagen (10 773 szt.). Za pojazdami obrandowanymi niebieskim owalem są producenci niemieckich bestsellerów jak Opel, Audi czy BMW. Ten świetny rezultat napędzają głównie Ford Focus (2 245 szt.), Ford Fiesta (1 832 szt.) i Ford Mondeo (1 477 szt.). Dla wielu osób to może być zaskoczenie, ale w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2023 r. do Polski trafiło więcej używanych Fiest niż Volkswagenów Passatów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News