Kamerka samochodowa z HDR. Które modele w Polsce mają tę technologię?

Kamerka samochodowa z HDR to coraz częstszy cel kierowców w Polsce. Ta technologia robi ogromną różnicę w jakości, która ma kluczowe znaczenie w wideorejestratorach. Warto wiedzieć czym ona jest oraz które modele w Polsce mają tę nowinkę.

Kamerka samochodowa z HDR. Co to jest?
Podaj dalej

Ten artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z Mio.

Co to jest HDR?

HDR, czyli High Dynamic Range (ang. szeroki zakres dynamiki) kojarzą zapewne ci, którzy kupowali nowoczesny telewizor lub wybierali plan subskrypcji Netflixa. Jednak ta technologia dotyczy nie tyle wyświetlania, ale i nagrywania obrazu. W uproszczeniu, można stwierdzić, że HDR uwydatnia różnicę między jasnymi a ciemnymi tonami. Z kolei pośrednie są precyzyjnie ujednolicone. To sprawia, że kolory są żywsze, a detale bardziej wyraźne. Zwłaszcza z tego ostatniego powodu jest to kluczowa cecha, jaką powinna mieć kamerka samochodowa.

Kiedy kamerka samochodowa z HDR ma przewagę?

Wielu kierowców decyduje się na budżetowe wideorejestratory, które jako tako spełniają przecież swoją rolę. Zaiste są one wystarczające, jeśli poruszamy się w dobrych warunkach oświetleniowych (i nie „pod słońce”). Jednak podróżowanie odbywa się w zróżnicowanych warunkach. Czasem jest to szarówka, czasem noc na nieoświetlonej latarniami drodze. W takich sytuacjach budżetowe rozwiązania mogą nie pomóc w odczytaniu tablicy rejestracyjnej innego auta. Szczególnie wtedy, gdy potencjalny sprawca „oślepia” naszą tanią kamerę swoimi reflektorami.

Mio MiVue 886
Kamerka samochodowa z HDR – Mio MiVue 886

Kamerka samochodowa z HDR znacznie poprawia jakość nagrywanego obrazu także w trudnych warunkach oświetleniowych. Tę różnicę najbardziej da się zobaczyć w nocy oraz podczas każdej kolizji. Kamera z funkcją HDR może bardzo dokładnie i wyraźnie zarejestrować najistotniejsze detale. Przede wszystkim numery rejestracyjne samochodów. Te mogą być niezbędne do ustalenia winowajcy wypadku i uzyskania odszkodowania.

Które wideorejestratory mają HDR?

Kamerę samochodową z HDR znajdziemy m.in. w ofercie popularnej w Polsce marki Mio. Chcąc mieć urządzenie rejestrujące w rozdzielczości 4K UHD, warto zainteresować się modelem Mio MiVue 886. Oprócz aktywnego HDR wideorejestrator ten posiada sensor 1/1.8″, rzeczywisty kąt widzenia wynoszący aż 160°. Oprócz tego aż 3 tryby parkingowe oraz autorskie rozwiązanie Mio Night Vision Ultra, dla doskonałej jakości nagrań nocnych. To, co wyróżnia MiVue 886 i ma kluczowe znaczenie dla wiarygodności nagrania, to płynność odtwarzanego obrazu oraz jego szczegółowość. MiVue 886 oferuje aż 6 ustawień rozdzielczości. W tym możliwość nagrywania w tempie 120 kl./s przy rozdzielczości Full HD. Cena Mio MiVue 886 to 699 zł.

Widerejestrator Mio MiVue 955WD
Widerejestrator Mio MiVue 955WD ma nie tylko HDR, ale i funkcję ostrzegania przed fotoradarami.

Inną kamerą wyposażoną w HDR jest Mio MiVue 955WD, która oferuje nagrania w rozdzielczości 4K 2160P Ultra HD. Znajdziemy tam duży sensor 1/1.8” oraz autorskie rozwiązanie Mio Night Vision Ultra. MiVue 955WD posiada szybkie, zintegrowane Wi-Fi oraz system ostrzegania przed odcinkowym pomiarem prędkości. Dzięki wbudowanemu GPS-owi, urządzenie wysyła ostrzeżenia o najbliższych fotoradarach. Jest to możliwe dzięki opatentowanej funkcji Mio Smart Alert. Dzięki ostrzeganiu w ustalonej odległości i funkcji Smart Alert do wczesnego alarmowania o dużych prędkościach, kierowca będzie zawsze wiedział, z jaką prędkością należy jechać. W jej wnętrzu znajduje się superkondensator, który gwarantuje dłuższy czas pracy. Dzięki aktywnemu trybowi parkingowemu podtrzymywanemu przez zasilacz Smartbox III wideorejestrator automatycznie rozpocznie nagrywanie, gdy tylko wykryje drgania bądź ruch. Kamera Mio MiVue 955WD została nagrodzona przez konsumentów nagrodą „The Best of Moto 2023” w kategorii „Gadżet motoryzacyjny roku”.

Zestaw Mio MiVue 955WD kosztuje 1200 zł. Istnieje także możliwość zakupu samej przedniej kamery Mio MiVue 955W w cenie 999 zł.

Więcej niż jedna kamerka z HDR

Chcąc zabezpieczyć się jeszcze bardziej warto postawić na zestaw kamer. Najlepiej takie, w których HDR występuje w przedniej i tylnej kamerze. Tutaj ciekawym rozwiązaniem jest pakiet z cyfrowym lusterkiem Mio MiVue R850T! Ten wideorejestrator jest wyposażony w przednią kamerę 2.5K 1440P HDR oraz tylną kamerę 1080P HDR. Zapisywane obrazy są wyjątkowo ostre i klarowne, nawet w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. W kamerze wykorzystano wysokiej jakości czujnik Sony STARVIS CMOS oraz technologię HDR. Nie tylko w przedniej, ale i tylnej kamerze, czyli Mio MiVue T60. Mio MiVue R850T posiada 11,88-calowy ekran dotykowy o antyodblaskowej powłoce, który zapewnia doskonałą widoczność. Jej design sprawia, że pasuje do wnętrza każdego samochodu.

Mio MiVue R850T
Zestaw Mio MiVue R850T to dwie kamery z HDR oraz cyfrowe lusterko.

Kamera Mio MiVue R850T jest wyposażona w asystenta przejazdu, który dostarcza informacje o odcinkowym pomiarze prędkości oraz ostrzega przed fotoradarami.

Wideorejestrator posiada zintegrowany moduł Wi-Fi 5 oraz także funkcję komend głosowych. Gdy samochód stoi zaparkowany, kamera czuwa nad jego bezpieczeństwem, nagrywając w trybie postojowym. Ta kamera to coś już w wyższej półki wśród wideorejestratorów z funkcją HDR. Kamera-lusterko Mio MiVue R850T kosztuje 2999 zł.

Ciekawa promocja

Funkcja HDR to zdecydowanie game changer w kamerkach samochodowych. Chcąc zakupić dla siebie lub na prezent dla kogoś taki wideorejestrator, warto wiedzieć o ciekawej promocji. Mio oferuje za nie zwrot gotówki w ramach programu Mio Cashback. Do końca 2023 roku taką promocją objęto 10 modeli, za które można otrzymać nawet 350 zł zwrotu. Szczegóły akcji opisano na stronie https://miocashback.pl/.

Przeczytaj również