Kalle Rovanpera łączony z F1. Mistrz WRC wyraził zainteresowanie

Kalle Rovanpera po zakończeniu sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC) w Japonii udał się na wypoczynek. Pierwszą destynacją było Abu Zabi, gdzie w miniony weekend odbywała się finałowa runda Formuły 1. Dwukrotny mistrz WRC prawdopodobnie niedługo wypróbuje bolid Red Bulla.

Kalle Rovanpera może przetestować bolid F1
Podaj dalej

Najmłodszy w historii rajdowy mistrz świata (w ubiegłym roku sięgnął po pierwszy tytuł mając 22 lata i 1 dzień) w przyszłym roku może mieć sporo czasu na różne aktywności. Kalle Rovanpera zapowiedział niepełny sezon startów w WRC i prawdopodobnie pojawi się tylko na 7 z 13 rund. W jego harmonogramie zapewne znajdzie się wyczynowy drifting, ale być może także test bolidu F1.

Kalle Rovanpera odpocznie od WRC
Kalle Rovanpera odpocznie od WRC // fot. Red Bull Content Pool

Czy Kalle Rovanpera jest za stary na F1?

W trakcie weekendu wyścigowego w Abu Zabi Kalle Rovanpera udzielił wywiadu fińskiemu oddziałowi Viaplay. Rozmowę na miejscu przeprowadzał dwukrotny mistrz świata F1 (1998-1999), Mika Hakkinen. Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć pytania o to, czy 23-latek mógłby pewnego dnia na poważnie poprowadzić samochód F1. „Szczerze mówiąc… nie wiem. Chyba jestem na to za stary” – dywagował Kalle Rovanpera. „Nie, nie, to ja jestem za stary” – śmiał się 55-letni Hakkinen.

Fabryczny kierowca Toyoty przyznał potem już na poważnie, że byłby zainteresowany testem bolidu F1 Red Bulla. To konkretne wskazanie raczej było nieprzypadkowe, bo gigant z branży napojów energetycznych sponsoruje mistrza WRC. Prawdopodobnie jego sprawdzian w single-seaterze jest już na tapecie. O tym, że młody Fin zasmakuje świata wyścigów był przekonany też były kierowca F1, Heikki Kovalainen, obecny w studiu Viaplay. „Mam wrażenie, że jeszcze nie raz zobaczymy Kalle na torze” – przyznał Kovalainen, który na „emeryturze” startuje w rajdach. „Kto wie, może pewnego dnia będzie jeździł F1” – dodał Heikki.

Kalle Rovanpera może spróbować się w wyścigach
Kalle Rovanpera może spróbować się w wyścigach // fot. Toyota Gazoo Racing World Rally Team

Mistrz WRC musi stęsknić się za rajdami

Sam Kalle Rovanpera przyznał, że faktycznie wkrótce możliwe jest, aby częściej sprawdzał się na torze wyścigowym. Zaznaczył jednak, że bardziej chodzi o testy lub wyścigi samochodami klasy GT. Rovanpera nie ukrywał, że bardzo spodobał mu się zgiełk weekendu wyścigowego F1. Fina zaangażowano też do wręczenia nagrody „Poleman of the year”, czyli pełnowymiarowej opny Pirelli ze specjalnym nadrukiem. Uzyskał ją oczywiście mistrz świata F1, Max Verstappen, który w tym roku wywalczył 12 pole position. Rovanpera złożył autograf na nagrodzie i pozował do wspólnej fotografii z liderem zespołu Red Bull Racing.

W najbliższym czasie 23-letni rezydent Monako odpocznie od motorsportu, ale z pewnością nie na długo. Jeszcze w tym roku możliwe są testy na śniegu rajdową Toyotą GR Yaris Rally1 w ramach przygotowań do Rajdu Szwecji. To prawdopodobnie od zimowej rundy, Fin rozpocznie swój skrócony program w sezonie WRC 2024. Ponieważ Kalle chce wrócić na pełen etat do Rajdowych Mistrzostw Świata w 2025 r., można oczekiwać, że w tym roku pojawi się na szybkich rajdach, aby nie stracić właściwego feelingu. Z tego względu można go oczekiwać nie tylko w Rajdzie Finlandii, ale i w powracającym do kalendarza WRC, Rajdzie Polski.

Przeczytaj również