Co Sebastien Loeb robił w 50 urodziny? Nie mógł się od tego powstrzymać

Sebastien Loeb, czyli najbardziej utytułowany kierowca w historii Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC), od wczoraj jest 50-latkiem. Jak Alzatczyk spędził 50 urodziny? Okazuje się, że w tym wyjątkowym dniu nie mogło zabraknąć akcentu rajdowego. 9-krotny mistrz świata zasiadł za sterami wyjątkowej rajdówki.

Sebastien Loeb. Co robił w 50 urodziny?
Podaj dalej

Choć Sebastien Loeb oficjalnie zakończył karierę w rajdach drogowych w 2012 r., to wciąż trudno zerwać mu z jego pasją. Od tamtego czasu startował już tylko okazjonalnie. Jednak nie przeszkodziło mu to w odniesieniu 4 kolejnych zwycięstw w WRC. Łącznie ma już ich 80, z czego ostatnie w Rajdzie Monte Carlo 2022. To wtedy został najstarszym kierowcą w historii, który triumfował w rundzie WRC, mając 47 lat 10 miesięcy i 28 dni.

Czym Sebastien Loeb jeździł w 50 urodziny?

Francuz, który totalnie zdominował w swoim czasie świat rajdów, wciąż pozostaje aktywny w sporcie. Choć jego cele skupiają się głównie wokół rajdów cross country (marzeniem jest wygranie Rajdu Dakar), to rajdy drogowe wciąż pozostają bliskie jego sercu. Widać to było m.in. podczas ostatniego Rajdu Monte Carlo, gdy w pewnym momencie podleciał helikopterem, aby obejrzeć fragment zmagań w towarzystwie innych fanów. Dziś Seb Loeb sam przyznał, że swoje 50 urodziny spędził tak naprawdę na odcinku specjalnym i w wyjątkowym samochodzie rajdowym.

Zwycięzca rekordowych 935 oesów w WRC zasiadł za sterami Porsche 991 GT3 Cup, przygotowanego w specyfikacji francuskiej kategorii GT+. Na prawym fotelu towarzyszyła mu jego partnerka życiowe Laurene Godey. Przejażdżkę swoim samochodem sprezentował Loebowi Gwenael Lagrue. 48-letni Francuz startuje tym samochodem od zeszłego roku w amatorskim cyklu towarzyszącym asfaltowym mistrzostwom Francji oraz w imprezach zaliczanych do Pucharu Francji.

Prezent od ważnej postaci w F1

Mężczyzna ma co dzień jest dużo bardziej znany w świecie wyścigów jako Gwen Lagrue. Menedżer jest zatrudniony w zespole Mercedes-AMG Petronas F1 Team jako doradca w programie młodych kierowców. Jego decyzje mają kluczowe znaczenie dla kariery młodych zawodników. To on pomógł z kartingu doprowadzić do królowej sportów motorowych takich kierowców jak Esteban Ocon czy George Russell.

Prywatnie w rajdach startował kiedyś w latach 1994-1995, jeżdząc Renault 5 GT Turbo w Pucharze Francji. Po epizodycznym starcie BMW M3 E30 w 2002 r. przerwa w rajdach trwała ponad 20 lat. W 2023 r. założył GL Motorsports i startuje prawie 500-konnym Porsche 991 GT3 Cup obsługiwanym przez 2B Autosport. W nielicznie obsadzonej kategorii GT+ nietrudno o podia.

Jednak na uznanie zasługuje występ w rundzie mistrzostw Francji, Rallye Coeur de France. Zajął wówczas 3. miejsce w klasyfikacji Trofeum Amatorów. Na prawym fotelu towarzyszył mu jednorazowo Stephane Prevot, jeden z najbardziej doświadczonych pilotów w WRC. Belg ma na koncie 178 występów w wielu zespołach fabrycznych (Ford, Skoda, Subaru) u boku takich kierowców jak Bruno Thiry, Francois Duval, Stephane Sarrazin czy Chris Atkinson.

Przeczytaj również