Można już zamawiać najlepiej przyspieszające auto na świecie

Można już zamawiać najlepiej przyspieszające auto na świecie

Podaj dalej

Japończycy rozpoczęli zbieranie zamówień na zakup superauta Aspark Owl, które pierwszą setkę na liczniku osiąga w mgnieniu oka. Aspark gwarantuje klientom czas sprintu od 0 do 100km/h na poziomie 1,99 sekundy.

Aspark to mało znana firma z Osaki. Podczas targów w Paryżu pokazała elektryczne superauto o nazwie Owl. Japończycy planują wyprodukować co najmniej 50 egzemplarzy i zbierają od zainteresowanych zamówienia razem z depozytami w wysokości 1 mln EUR. Cena ostateczna ma wynieść około 3,1 mln EUR.

Auto ma pod maską 1150 koni mechanicznych. Karoseria wykonana została z włókna węglowego, natomiast koła ze stopu magnezu, dzięki czemu masę ograniczono do 1500 kg. Producent zapowiada, że pierwszy samochód trafi do kupca w połowie 2020 r. Model cały czas jest w trakcie prac projektowych, więc pokazana w Paryżu konstrukcja służy tylko do prezentacji.

Z czasem rozpędzania do 100 km/h na poziomie dwóch sekund Aspark Owl zostawia w tyle Teslę Model S P100D i Porsche 918 Spyder. Konstruktorzy ujawnili, że uzyskanie takich przyspieszeń wiązało się z koniecznością użycia superkondensatorów, które w krótkim przedziale czasu są w stanie oddać odpowiednią ilość energii.

Co ciekawe, japoński supersamochód po raz pierwszy zadebiutował w 2017 roku we Frankfurcie na tamtejszych targach motoryzacyjnych i już wówczas wywołał furorę. Nie tyle swoim kosmicznym wyglądem i elektrycznym napędem i nawet też nie tym, że miał pod maską 430 KM, ale właśnie obietnicą złożoną przez konstruktorów, że dopracują swoje dzieło na tyle, że będzie ono w stanie zejść poniżej 2 sekund jeśli chodzi o przyspieszanie do setki. Inżynierowie obietnicy dotrzymali.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News