Zdasz egzamin - możesz od razu prowadzić auto lub motocykl. Tymczasowe prawo jazdy jest już w aplikacji

Kierowcy którzy zdawali egzamin na prawo jazdy 10 czy 20 lat temu z pewnością doskonale pamiętają, że na otrzymanie dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów czekało się bardzo długo. Dziś żyjemy w czasach, gdzie niemal wszystko jest scyfryzowane – począwszy od dowodu osobistego, prawa jazdy, recept czy czy chociażby wirtualnego dowodu rejestracyjnego. To wszystko znajdziemy oczywiście w aplikacji mObywatel. Nic więc dziwnego, że Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało się na kolejną, bardzo istotną zmianę. Ucieszy ona w szczególności te osoby, które otrzymają pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy.

Zdasz egzamin – możesz od razu prowadzić auto lub motocykl. Tymczasowe prawo jazdy jest już w aplikacji
Podaj dalej

Zdajesz i jedziesz!

Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło dzisiaj wdrożenie tymczasowego prawa jazdy w aplikacji mObywatel. Dzięki temu kierowcy będą mogli wsiąść za kółko od razu po zdanym egzaminie na wybraną kategorię. Plastikowy dokument zostanie jak najbardziej wydany, ale nie będzie już trzeba na niego czekać, aby w sposób legalny poruszać się po drogach motocyklem, samochodem czy też ciężarówką. Jest jednak jedno małe ograniczenie – usługa jest wdrażana od 7 do maksymalnie 21 sierpnia br., dlatego nie wszyscy użytkownicy znajdą ją w swojej aplikacji już dziś już teraz.

Tymczasowe prawo jazdy to dokument cyfrowy, który będzie ważny 30 dni od momentu zdania egzaminu na prawo jazdy. Potwierdza on uprawnienia do kierowania pojazdami dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T. Z tej usługi w mObywatelu mogą skorzystać świeżo upieczeni kierowcy, którzy zdali egzamin państwowy na prawo jazdy i kierowcy, którzy rozszerzyli posiadane uprawnienia o kolejne – z wyżej wymienionych grup kategorii. – czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Jak to ma działać w praktyce?

  • od razu po zakończeniu egzaminu państwowego, system PWPW przekazuje do CEK zestaw danych o osobie, która uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdem
  • egzaminator (WORD) uzupełnia wynik egzaminu w PKK, nie czekając na zatwierdzenie protokołu
  • dane z PKK są wysyłane do CEK i jednocześnie do Starosty
  • w CEK tworzone jest Twoje tymczasowe prawo jazdy
  • w aplikacji mObywatel otrzymujesz powiadomienie o możliwości pobrania nowego cyfrowego dokumentu

MINISTERSTWO CYFRYZACJI

Przeczytaj również