Zakończył się kolejny etap budowy obwodnicy Łodzi. To ponad 12 km nowej drogi ekspresowej S14!

Zakończył się kolejny etap budowy obwodnicy Łodzi. To ponad 12 km nowej drogi ekspresowej S14!

Zakończył się kolejny etap budowy obwodnicy Łodzi. To ponad 12 km nowej drogi ekspresowej S14!

Podaj dalej

akończył się kolejny etap budowy Zachodniej Obwodnicy Łodzi. Od 25 czerwca 2022 r. kierowcy mają do dyspozycji nieco ponad 12 km nowej drogi ekspresowej S14 – nowoczesnej trasy, która wyprowadzi część ruchu nie tylko z Łodzi, ale także z sąsiednich miejscowości.

Odcinek S14 od węzła Łódź Lublinek do węzła Aleksandrów Łódzki ma dwie jezdnie po dwa pasy ruchu oraz pas awaryjny. Liczy 12,2 km długości. W ramach jego budowy powstało 17 obiektów inżynierskich. Cztery węzły drogowe: Łódź Lublinek, Łódź Retkinia, Konstantynów Łódzki i Aleksandrów Łódzki skomunikują z nową trasą Łódź, Konstantynów Łódzki i Aleksandrów Łódzki.

– Ta droga nie tylko zdecydowanie poprawi komfort codziennego funkcjonowania mieszkańcom okolicznych miejscowości. Zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także skróci czas przejazdu z Pabianic do Aleksandrowa Łódzkiego co najmniej o połowę. Dzięki niej ograniczony zostanie również ruch na wysłużonej i zatłoczonej DK71 – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Oddany do ruchu odcinek S14 to trzeci etap powstawania tej ważnej dla całej aglomeracji łódzkiej drogi. Pierwszy odcinek, od Łodzi do Dobronia został oddany do ruchu blisko 10 lat temu, latem 2012 r. Kolejny, między węzłami Dobroń i Róża realizowany był w ramach budowy drogi ekspresowej S8. Do ruchu przekazany został latem 2014 r. Do zakończenia pozostał jeszcze ostatni, 16-kilometrowy fragment trasy od węzła Aleksandrów Łódzki do węzła Emilia. Zaawansowanie prac sięga tam 70 proc. i wszystko wskazuje na to, że zgodnie z planami zostanie oddany do ruchu wiosną przyszłego roku.

Będzie to także ostateczne domknięcie ringu dróg szybkiego ruchu wokół aglomeracji łódzkiej, składającego się od północy z autostrady A2, od wschodu z autostrady A1, od południa z drogi ekspresowej S8 i od zachodu z drogi ekspresowej S14.

Dzięki temu poprawi się nie tylko lokalny układ komunikacyjny, ale ułatwiony będzie przejazd z północy i centrum kraju do woj. dolnośląskiego. Wartość kontraktu to blisko 630,5 mln zł. Budowa jest dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

GDDKiA

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News