Tylko jutro na stacjach będzie to za darmo. To ostatni raz w tym roku - warto jechać

Tylko jutro na stacjach będzie to za darmo. To ostatni raz w tym roku - warto jechać

Tylko jutro na stacjach będzie to za darmo. To ostatni raz w tym roku – warto jechać

Podaj dalej

Okres jesienno-zimowy to na drogach czas szczególnie trudny nie tylko dla kierowców, ale również pieszych. Na drogach robi się ślisko, zmrok zapada dużo wcześniej niż latem, sypie śnieg i pada deszcz. Często dochodzi też do porannej gołoledzi bądź utrzymującej się gęstej mgły, która znacznie ogranicza widoczność. Dlaczego o tym przypominamy?

Trudne warunki na drogach powodują, że pod koniec roku zawsze na drogach całego kraju dochodzi do wielu wypadków – szczególnie z udziałem pieszych. W tym okresie warto zatem nie tylko zachować za kierownicą szczególną ostrożność, ale również zadbać o nienaganny stan techniczny pojazdu, którym na co dzień się poruszamy.

Na szczęście jak co roku, kierowcom pomoże w tym policja, oraz Polska Izba Stacji Kontroli pojazdów. Wszystko za sprawą akcji „Twoje światła – nasze bezpieczeństwo”, która będzie prowadzona w całej Polsce. Bez wątpienia powinien wziąć w niej udział każdy posiadacz samochodu, bowiem będzie ona całkowicie bezpłatna.

Na czym to polega?

Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. Zwłaszcza jesienią, gdy pogarsza się widoczność, prawidłowe działanie świateł pojazdu nabiera szczególnego znaczenia. Sprawne światła mają wpływ na bezpieczeństwo zarówno kierującego pojazdem, jak i pozostałych uczestników ruchu, w szczególności pieszych.

Wszelkie nieprawidłowości związane ze światłami pojazdu mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi i jej poszczególnych części, albo prowadzić do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego właśnie już niebawem patrole drogówki w całym kraju będą bacznie przyglądać się wszystkim pojazdom, które wzbudzą u mundurowych jakiekolwiek, nawet najmniejsze wątpliwości.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM

światła-mandat-przeciwmgłowe-przepisy-scaled
Pixabay/Daniel Reche

Nie wydasz złotówki

Aby kierowca miał pewność, że światła w samochodzie są ustawione w sposób prawidłowy i zgodny z prawem, powinien skorzystać z usług wykwalifikowanego mechanika. Najłatwiej jest podjechać na najbliższą stację kontroli pojazdów – tam pracownicy dysponują nie tylko odpowiednim sprzętem, ale przede wszystkim – fachową wiedzą. Mając na uwadze fakt, że w najbliższym czasie będzie można sprawdzić ustawienie świateł za darmo, grzechem byłoby z tej opcji nie skorzystać. Dzięki temu poprawimy bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również innych uczestników ruchu.

Gdzie i kiedy

Do tej pory akcja przeprowadzona była 22 października, oraz 5 i 9 listopada. Ostatnia przypada na pierwszą sobotę grudnia, tj – 3.12, czyli już jutro! Warto zatem z niej skorzystać i mieć spokój z oświetleniem naszego pojazdu w sezonie zimowym.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News