Tak wygląda nowy najdłuższy most na świecie. Skraca podróż z półtorej godziny do 6 minut

Tak wygląda nowy najdłuższy most na świecie. Skraca podróż z półtorej godziny do 6 minut

Most_Canakkale_Turecko_otevreni_2022_brezen_03

Podaj dalej

Na pierwszy rzut oka ta fascynująca konstrukcja nie wygląda zbyt imponująco. Jeśli jednak dobrze się przyjrzymy i obierzemy odpowiednią skalę, to naszym oczom ukaże się prawdziwy gigant. Wystarczy bliżej rzucić okiem na samochody, które wyglądają na moście jak mrówki, a następnie uzmysłowić sobie, że tylko środkowa część ma ponad 2 kilometry długości.

Do tej pory większość rekordów związanych z najdłuższymi i najwyższymi mostami na świecie bili Chińczycy. Do teraz. Nowy najdłuższy wiszący most wiszący na świecie otwarto w piątek w Turcji. Konstrukcja została nazwana 1915 Canakkale – na cześć miasta na północy kraju, z którego podczas I wojny światowej turecka artyleria i flota odparły atak marynarki wojennej państw Ententy.

Most został zbudowany przez firmy tureckie i południowokoreańskie za 2,5 mld euro. Łączy europejskie i azjatyckie wybrzeża Turcji, a jego całkowita długość to 4608 m. Znajdują się na nim dwie trzypasmowe jezdnie. Cena jest ogromna, ale analitycy twierdzą, że każdego roku pozwoli zaoszczędzić kierowcom ponad 410 milionów euro. Tyle bowiem według szacunków Turcy tracą na marnowanym paliwie podczas przemieszczania się alternatywnymi trasami.

Wcześniej bowiem podróż z miasta Gelibol do miejscowości Lapseki zajmowała kierowcom ponad półtorej godziny. Teraz czas ten skróci się do zaledwie 6 minut. O tym jak ważna jest to dla Turcji inwestycja świadczyć może fakt, że na uroczystym otwarciu obecny był prezydent tego kraju – Recep Tayyip Erdogan.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News