"Odblaskowe ludziki" ostrzegają kierowców. Innowacyjne oznakowanie jako pierwsze wprowadził Bytom

"Odblaskowe ludziki" ostrzegają kierowców. Innowacyjne oznakowanie jako pierwsze wprowadził Bytom

„Odblaskowe ludziki” ostrzegają kierowców. Innowacyjne oznakowanie jako pierwsze wprowadził Bytom

Podaj dalej

Przy przejściu dla pieszych na ulicy Wojciechowskiego w Bytomiu stanęły „odblaskowe ludziki”. To innowacyjne oznakowanie ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa pieszych. Na razie do końca sierpnia pracownicy Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu wspólnie z policjantami z bytomskiej drogówki testują urządzenie.

W czerwcu, lipcu i sierpniu bieżącego roku na terenie naszego miasta doszło do 6 wypadków z udziałem pieszych, którzy zostali ranni. W 4 przypadkach za zdarzenie winę ponosił kierowca i aż w 4 przypadkach do potrącenia doszło na przejściu dla pieszych. Analizując ten sam okres w 2021 roku, odnotowano spadek wypadków z udziałem pieszych, prawię o połowę.

Jednak bytomscy policjanci cały czas swoje działania mają ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego i szukają też nowych rozwiązań, które do poprawy bezpieczeństwa mogą się przyczynić. Stąd wzięła się wspólna inicjatywa bytomskich policjantów Wydziału Ruchu Drogowego i Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.

Przy przejściu dla pieszych w pobliżu szkoły, na ulicy Wojciechowskiego zamontowane zostały „odblaskowe ludziki”. To innowacyjne oznakowanie, które ma poprawić bezpieczeństwo w rejonie przejścia dla pieszych. Odblaskowa sylwetka przypominająca postać widoczna jest z odległości kilkuset metrów, przyciąga wzrok kierowcy i jest dodatkowym elementem, który ma wzbudzić czujność i sprawić, że kierowcy odruchowo będą ściągali nogę z gazu przed przejściem dla pieszych.

Sylwetka sprawdza się w dzień, a także w nocy, dzięki skutecznemu systemowi odblaskowemu. „Ludzik” widoczny jest w nocy z odległości 150 metrów, nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych. W naszym mieście odblaskowe sylwetki będą testowane bezpłatnie do końca sierpnia. W tym czasie mundurowi wspólnie z pracownikami Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów sprawdzą, w jaki sposób innowacyjne oznakowanie wpływa na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Jeśli testy wypadną pozytywnie, jest szansa, że „odblaskowe ludziki” pojawią się na przejściach dla pieszych w różnych miejscach naszego miasta na stałe.

ŚLĄSKA POLICJA

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News