Na desce rozdzielczej pojawiła się kontrolka z płatkiem śniegu? Absolutnie nie można tego zignorować

Powszechnie przyjęło się, że kiedy w samochodzie zapala się kontrolka z płatkiem śniegu, oznacza to oblodzoną nawierzchnię. Z takiego właśnie założenia wychodzi większość kierowców w Polsce i oczywiście w lwiej części przypadków tak właśnie jest. Mało kto jednak wie, że tak naprawdę symbol ten może mieć nawet kilka znaczeń, a za każdym z nich idzie bardzo ważny przekaz.

kontrolka z płatkiem śniegu
Podaj dalej

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • o wieloznaczeniowości kontrolki z płatkiem śniegu,
  • dlaczego nie wolno pod żadnym pozorem ignorować kontrolek ostrzegawczych,
  • co najczęściej oznacza kontrolka z płatkiem śniegu,
  • co należy zrobić, kiedy wyświetli się na desce rozdzielczej naszego samochodu,

Jesień to bez wątpienia okres, w którym kierowcy powinni zachować wzmożoną ostrożność. Zmrok zapada znacznie wcześniej niż latem, a rano na drogach pojawiają się gęste mgły. Dodatkowo opady deszczu są z reguły bardzo intensywne. Jednak podstawowym problemem dla kierowców jest to, że warunki drogowe mogą diametralnie zmienić się w ciągu zaledwie kilku godzin. Słoneczny, ciepły jesienny dzień nie oznacza bowiem, że w nocy na drogach nie pojawi się lód. Radykalne spadki temperatury o nawet kilkanaście stopni w przeciągu kilku godzin są już w naszej strefie klimatycznej normą. Jeśli będzie oscylowała ona w obszarze 0°, wystarczy do tego niewielki mżawka, aby droga zmieniła się w lodowisko. Wtedy o wypadek nietrudno.

Na szczęście w dzisiejszych czasach samochody naszpikowane są rozmaitymi systemami, których zadaniem jest ostrzec kierowcę nie tylko o problemach występujących w obszarze techniczno-mechanicznym samochodu, ale również o tym, co dzieje się na zewnątrz pojazdu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej temu drugiemu aspektowi, w kontekście kontrolki z płatkiem śniegu.

Płatek śniegu – wiele znaczeń, jedno przesłanie

Wbrew pozorom, pojawiająca się na desce rozdzielczej ikona płatka śniegu może oznaczać kilka różnych rzeczy. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wszystko zależy jak „płatek śniegu” interpretuje dany producent. W tym miejscu warto posłużyć się przykładem, który doskonale to wyjaśni.

W samochodach grupy VW kontrolka ta pojawia się, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 4 stopni Celsjusza. Podobnie jest w przypadku marek takich jak chociażby Toyota, Audi, Fiat, czy Renault. Z kolei Hyundai również stosuje takie oznaczenie w przypadku spadku temperatury poniżej pewnej wartości. Jednak w niektórych samochodach koreańskiej marki płatek śniegu oznacza również, że został włączony tzw. „tryb śniegowy”. Oznacza to, że system kontroli trakcji, ABS i niektóre inne systemy wspomagania kierowcy zaczynają działać wydajniej, aby uniknąć poślizgów i zapewnić optymalne kierowanie i prowadzenie pojazdu na trudnej nawierzchni.

To jednak nie wszystko. Pojawienie się tej kontrolki może mieć związek także z oponami zimowymi. W takim przypadku samochód podpowiada nam, że panujące na zewnątrz warunki wymagają zimowego ogumienia. Czasami płatek śniegu może również wyświetlać się w samochodach, aby poinformować kierowcę o innych rzeczach związanych z jazdą w okresie jesienno-zimowym. Może to na przykład oznaczać, że płyn do spryskiwaczy zamarzł, lub zbiornik należy uzupełnić zimową mieszanką, odporną na bardzo niskie temperatury. Zatem aby mieć absolutną pewność odnośnie wyświetlanego ostrzeżenia, najlepiej jest po prostu sprawdzić to w instrukcji pojazdu, lub zadzwonić na infolinię producenta.

Niezależnie od tego jaką funkcję w naszym aucie pełni kontrolka z płatkiem śniegu, zawsze niesie ona ze sobą jedno przesłanie – należy zachować wzmożoną ostrożność. W 99% przypadków oznacza ona bowiem, że warunki na drodze dalekie są od optymalnych. A to powinno obudzić u kierowcy wzmożoną czujność.

Co zrobić, gdy zapali się lampka ostrzegawcza?

Gdy zaświeci się lampka ostrzegawcza szronu/płatka śniegu, nawierzchnia drogi może być śliska z powodu mrozu. W takiej sytuacji o niekontrolowany poślizg w wyniku jazdy z nadmierną prędkością lub zbyt moce i gwałtowne użycie hamulca nożnego nie jest trudno. Dlatego bezwzględnie należy zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy o zachowaniu większej niż zazwyczaj odległości między nami, a pojazdem poprzedzającym. Daje to więcej czasu na stopniowe wytracenie prędkości i pozwala na swobodniejsze i bardziej naturalne hamowanie.

Warto pamiętać też o tym, aby zwolnić przed wjazdem w zakręt i unikaniu używania hamulca nożnego podczas jego pokonywania. Jest to szczególnie istotne, kiedy prowadzimy pojazd po ośnieżonej lub oblodzonej drodze.

Przeczytaj również