Jechał autem z taką szybą, że policjanci byli w szoku. Dostał 500 zł i stracił dowód rejestracyjny - nigdy tak nie róbcie

Jechał autem z taką szybą, że policjanci byli w szoku. Dostał 500 zł i stracił dowód rejestracyjny - nigdy tak nie róbcie

Jechał autem z taką szybą, że policjanci byli w szoku. Dostał 500 zł i stracił dowód rejestracyjny – nigdy tak nie róbcie

Podaj dalej

Drogówka zatrzymała mieszkańca województwa lubuskiego, który z rozbitą przednią szybą po stronie kierowcy przyjechał do Bolesławca. Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny i zakazali dalszej jazdy autem w takim stanie technicznym.

Kiedy policjanci minęli pojazd z rozbitą szybą, natychmiast zawrócili i zatrzymali go. Mieszkaniec województwa lubuskiego kierował samochodem, mając przed sobą rozbitą szybą i bardzo ograniczoną widoczność.

26-latek twierdził, że uszkodzenie powstało w wyniku uderzenia w zwierzynę leśną. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych, zatrzymany został mu dowód rejestracyjny, a dalszą podróż jego pojazd mógł odbyć już tylko na lawecie.

Mieszkaniec sąsiedniego województwa jadąc tak uszkodzonym pojazdem, mógł spowodować zagrożenie dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego.

Policja przypomina

Odpowiedzialność za stan techniczny pojazdu – podstawa prawna

Kwestie odpowiedzialności za stan techniczny pojazdu reguluje art. 66 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z jego treścią, pojazd uczestniczący w ruchu ma by tak zbudowany, wyposażony i utrzymanie, aby:

  • korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego,
  • nie naruszało porządku ruchu na jezdni,
  • nie narażało na szkodę osób w pojeździe i poza nim,
  • nie przekreczało dopuszczalnych norm hałasu,
  • zapewniało dostateczne pole widzenia,
  • zapewniało łatwe, wygodne i pewne kierowanie, hamowanie i sygnalizację,
  • nie powodowało zakłóceń redioelektrycznych.

Przepisy wskazują także dopuszczalne normy hałasu, wydzielania szkodliwych substancji oraz dostatecznego pola widzenia kierowcy. A to jedynie ogólne wymogi.

fot. KPP Bolesławiec, źródło KPP Bolesławiec

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News