Jakie ceny paliw przed weekendem? Kierowcy będą pozytywnie zaskoczeni

Jakie ceny paliw przed weekendem? Kierowcy będą pozytywnie zaskoczeni

Jakie ceny paliw przed weekendem? Kierowcy będą pozytywnie zaskoczeni

Podaj dalej

Przed weekendem właściciele samochodów napędzanych benzyną i LPG będą mieli powody do zadowolenia – ceny tych paliw będą zdecydowanie niższe, niż w ubiegłym tygodniu. Co prawda olej napędowy również staniał, ale dalej trzeba będzie zapłacić za litr ponad 7 zł. Przyjrzyjmy się zatem jak będą wyglądały ceny paliw w nadchodzących dniach.

Co dzieje się z cenami paliw?

Obniżona podaż ropy naftowej, a co za tym idzie jej wysokie ceny, sytuacja geopolityczna i napięcia na linii Rosja-Ukraina, a także kwestie klimatyczne i słaby złoty – to wszystko wpływa dziś na ceny paliw na stacjach benzynowych. Jeśli mowa o cenach paliw w Polsce, to przy kasie na stacji najwięcej płaci się za te pewne niczym śmierć podatki. W naszym kraju akcyza, VAT, opłata paliwowa i opłata emisyjna decydują o ponad połowie ceny za litr paliwa. Dopiero reszta to „czysta wartość” benzyny, oleju napędowego czy LPG oraz marża rafinerii i stacji paliw.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że byłyby one zdecydowanie większe i jeszcze bardziej drenowały kieszenie kierowców, gdyby nie lutowa obniżka VAT-u z 23% na zaledwie 8%. Gdyby nie to, benzyna kosztowałaby najprawdopodobniej już ponad 8 zł, a olej napędowy w granicach 9 zł za litr. Na razie VAT pozostanie obniżony do tej wartości do połowy tego roku, jednak jest wysoce prawdopodobne, że rząd zdecyduje się utrzymać poziom 8% nawet do 31 grudnia br.

Według danych portalu e-petrol.pl średnie ceny paliw na polskich stacjach w dniach od 26 do września do 2 października 2022 wyniosą:

Pb98 – 6,99-7,12
Pb95 – 6,19-6,32
Diesel – 7,07-7,19
LPG – 3,02-3,10

tankujesz tankowanie stacja paliw
fot. pixabay

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News