Jak zadbać o zawieszenie, aby przedłużyć jego życie?

Układ zawieszenia Twojego pojazdu nie tylko zapewnia płynniejszą jazdę. Wpływa również na prowadzenie samochodu i ogólne bezpieczeństwo, chroniąc jednocześnie inne elementy, takie jak hamulce, układ napędowy, koła i opony. Wszystkie te systemy muszą być w dobrym stanie i współpracować, aby zapewnić najlepszą możliwą wydajność. W tym poradniku omówimy siedem sposobów na utrzymanie układu zawieszenia w jak najlepszym stanie przez długie lata.

diesel benzyna
Podaj dalej

1. Okresowo sprawdzaj amortyzatory

Wyraźną oznaką problemów z zawieszeniem jest zauważenie wycieku płynu hydraulicznego z amortyzatorów. Nieszczelny amortyzator należy wymienić jak najszybciej, aby zapobiec poważniejszym uszkodzeniom pojazdu. Pamiętajmy, że amortyzatory posiadają dwie sprzeczne ze sobą funkcje. Amortyzator ma za zadanie przyciskać koło do ziemi, dzięki czemu ma ono najlepszy możliwy kontakt z podłożem. Drugim zadaniem amortyzatorów jest niwelowanie drgań, które są nieprzyjemne dla pasażerów. Amortyzator zatem, dba o bezpieczeństwo i komfort podróży, dlatego właśnie należy regularnie sprawdzać ich kondycję.

2. Co jakiś czas zwróć uwagę na koła

Układ zawieszenia może mieć wpływ na zbieżność kół i odwrotnie. Regularna kontrola geometrii zawieszenia gwarantuje utrzymanie prawidłowego stanu technicznego pojazdu oraz doskonałego prowadzenia na drodze. Zapobiega przed nieprawidłowym zużyciem bieżnika i koniecznością wcześniejszego zakupu nowych opon.

3. Sprawdź tuleje i złącza

Na układ zawieszenia składa się wiele ważnych części. Dobrym pomysłem jest sprawdzanie podzespołów, takich jak tuleje i przeguby, przy każdej wymianie oleju, aby upewnić się, że wszystko działa prawidłowo.

4. Sprawdź bieżnik opon

Jeśli bieżnik opon jest niebezpiecznie niski, oznacza to, że najprawdopodobniej wkrótce będziemy zmuszeni wymienić opony. Im dłużej jeździsz na łysych oponach, tym większe jest ryzyko uszkodzenia kół i zawieszenia. Nierównomierne zużycie bieżnika jest również oznaką nieprawidłowej geometrii kół lub problemów z zawieszeniem.

5. Sprawdź ciśnienie powietrza w oponach

Ciśnienie powietrza w oponach może mieć wpływ na prowadzenie pojazdu i układ zawieszenia. Regularnie sprawdzaj ciśnienie powietrza za każdym razem upewniając się się, że opony są zawsze napompowane zgodnie z zaleceniami producenta.

6. Sprawdź swój układ wspomagania kierownicy

Jeśli Twój pojazd posiada układ wspomagania kierownicy, należy go okresowo sprawdzać. Upewnij się, że płyn do wspomagania układu kierowniczego jest czysty i ma odpowiedni poziom. Sprawdź też przynajmniej raz na pół roku pasek wspomagania układu kierowniczego. Wszelkie uszkodzenia układu wspomagania kierownicy mogą sprawić, że prowadzenie pojazdu stanie się niebezpieczne, a także może prowadzić do bardziej mechanicznych uszkodzeń hamulców, zawieszenia i kół.

7. Zawsze sprawdzaj zawieszenie po wypadku

Jeśli kiedykolwiek zdarzy Ci się wypadek samochodowy lub stłuczka, należy bezzwłocznie sprawdzić układ zawieszenia w warsztacie samochodowym.  Oględziny auta po wypadku powinny obejmować także sprawdzenie stanu kół, ponieważ samochód mający problemy z ich geometrią może być niebezpieczny, a także kłopotliwy w eksploatacji i powodować nierównomierne zużycie opon czy zwiększone zużycie paliwa, tym samym wymagając w przyszłości dodatkowych nakładów finansowych.

 

Przeczytaj również