Jeśli klimatyzacja w samochodzie nie chłodzi kabiny w skuteczny sposób, najprawdopodobniej doszło do wycieku czynnika chłodniczego. Często do ubytków dochodzi również warunkach normalnej eksploatacji. Czynnik ma postać gazową i nawet świetnie działający układ klimatyzacji nie jest w stanie zachować jego pełnej ilości. Na szczęście jednak klimatyzację samochodową możemy „nabić” sami w kilka chwil. Szybko, sprawnie i samodzielnie, a co najważniejsze zaoszczędzimy dzięki temu ponad 70% kosztów tej usługi. Zatem jak nabić klimatyzację w samochodzie? Wbrew pozorom, jest to bardzo proste.
Pierwszym krokiem w celu likwidacji niepożądanego zjawiska małej wydajności klimy, jest diagnoza, czy w ogóle winowajcą jest niski poziom czynnika. Jeśli już dojdziesz do tego, że jest go stanowczo za mało, to powinieneś najpierw zdiagnozować, co powoduje taki stan chłodziwa. Pamiętaj przy tym, że ubytek czynnika chłodzącego w klimatyzacji jest normalnym procesem i w ciągu roku z układu może uciec nawet 15% tej substancji. Jeśli jednak czynnika ubyło dużo więcej niż wspomniana ilość i to w znacznie krótszym czasie niż rok, to najprawdopodobniej w układzie klimatyzacji gdzieś doszło do rozszczelnienia, które należy zlikwidować w pierwszej kolejności.
Jak nabijać klimatyzację w samochodzie samodzielnie?
Aby samodzielnie uzupełnić klimatyzację wystarczy zaopatrzyć się gaz do nabijania klimatyzacji oraz przewód z manometrem. Do każdego z tych produktów dołączony jest schemat diagnostyczny oraz instrukcja, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces. Możesz również wybrać gotowy zestaw do nabijania klimatyzacji, który zawiera wszystko, co potrzebne. Zestawy mogą się różnić w zależności od samochodu i rodzaju użytego w klimatyzacji czynnika.
- Uruchom silnik pojazdu i włącz klimatyzację na minimalną temperaturę oraz maksymalny nawiew.
- Otwórz maskę auta, znajdź port niskiego ciśnienia (oznaczony literami LP) i go odbezpiecz.
- Odkręć zawór przewodu z manometrem, następnie nakręć go na pojemnik z czynnikiem.
- Tak przygotowany zestaw podłącz do portu LP i odwróć pojemnik.
- Kręcąc zaworem przebij pojemnik i rozpocznij ładowanie preparatu, powoli odkręcając zawór
- Zakręć zawór, kiedy wskazówka manometru osiągnie wartość 40 psi.
- Odłącz zestaw od portu LP swojego auta i ciesz się nabitą klimatyzacją
W jakim okresie warto serwisować klimatyzację?
Optymalnym okresem na przeprowadzenie serwisu klimatyzacji samochodowej jest wiosna lub początek lata, przed rozpoczęciem sezonu letniego. W tym czasie temperatura zaczyna wzrastać, a klimatyzacja staje się bardziej intensywnie używana, dlatego warto upewnić się, że działa prawidłowo i jest gotowa na sezon.