Masz bezterminowe prawo jazdy? Będziesz musiał wyrobić nowy dokument
Bezterminowe wydawanie prawa jazdy zakończyło się w styczniu 2015 roku i dziś ich ważność zależy od kategorii uprawnień. Nie oznacza to oczywiście, że bezterminowe prawo jazdy jest nieważne. Pamiętać należy jednak o tym – że każdy dokument posiada termin ważności. Obecnie najdłuższy okres na jaki organ wydaje prawo jazdy, wynosi 15 lat.
Może oczywiście ulec on skróceniu, kiedy będą ku temu podstawy w postaci chociażby orzeczenia lekarskiego. Co jednak najważniejsze – nowe prawo nie unieważnia bezterminowych dokumentów wydanych wcześniej. Ale to nie znaczy, że nie trzeba będzie ich wymienić.
Maksymalny okres ważności prawa jazdy:
- do 15 lat dla kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T;
- do 5 lat dla kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E.
Kiedy do wydziału komunikacji?
W najbliższej przyszłości wszyscy posiadający „bezterminówkę” będą zobligowani ją wymienić. Do odpowiednich urzędów kierowcy będą musieli udać się w latach 2028-2033. Nowe dokumenty wydane zostaną z 15-letnim okresem ważności co oznacza, że po 2033 wszyscy kierowcy w Polsce będą mieli już dokument tzw. terminowy.
A teraz kolejny raz kwestia najważniejsza. Przypominamy, że wymienić będzie trzeba tylko sam dokument. Kierowca, który wcześniej uzyskał bezterminowo uprawnienia kat. AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T nie traci ich.
Warto też pamiętać, że prawo jazdy należy wymienić w przypadku zmiany nazwiska, zgubieniu lub zniszczeniu (nawet jeśli dokument jest już w CEPIK i nie trzeba go wozić przy sobie), oraz upłynięciu terminu ważności dokumentu lub konkretnej kategorii. Dodatkowo od 4 marca 2019 roku wymiana prawa jazdy nie jest obowiązkowa po zmianie adresu zamieszkania czy zameldowania. Dzieje się tak, ponieważ z dokumentu usunięto rubrykę z informacją o adresie.
Jak w Polsce uzyskać prawo jazdy?
Kto może uzyskać
Prawo jazdy może uzyskać każdy, kto mieszka w Polsce przynajmniej od 185 dni i:
- po raz pierwszy chce dostać prawo jazdy – jeśli jest w odpowiednim wieku,
- ma już prawo jazdy i chce uzyskać kolejną kategorię – jeśli jest w odpowiednim wieku.
Co musisz przygotować?
- wniosek o wydanie prawa jazdy – otwórz plik w nowym oknie –pobierz i wypełnij w domu albo zrób to w urzędzie,
- orzeczenie lekarskie,
- aktualne zdjęcie,
- dowód osobisty albo paszport. Jeśli jesteś cudzoziemcem, weź paszport albo kartę pobytu,
- dokument, który potwierdzi adres zameldowania, na przykład dowód osobisty, kartę pobytu albo zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały albo czasowy. Jeśli masz nowy dowód osobisty, w którym nie ma adresu zameldowania – weź z dowolnego urzędu gminy zaświadczenie o zameldowaniu. Jeśli nie masz meldunku – zapytaj urzędnika, co zrobić,
- ksero dotychczasowego prawa jazdy – jeśli masz już prawo jazdy i chcesz uzyskać uprawnienie na kolejną kategorię,
- pisemna zgoda rodziców albo opiekuna prawnego – jeśli wkrótce skończysz 18 lat. Idź do urzędu z rodzicem albo opiekunem prawnym – musi podpisać przy urzędniku dokument, w którym zgadza się na rozpoczęcie kursu i wydanie prawa jazdy,
orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem – jeśli chcesz dostać prawo jazdy kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E KA albo gdy starosta skierował cię na badania psychologiczne.
Gdzie składasz dokumenty?
- w urzędzie starostwa powiatowego w swoim miejscu zamieszkania,
- w urzędzie miasta – jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu,
- w urzędzie dzielnicy – jeśli mieszkasz w Warszawie.
Najlepiej idź do urzędu osobiście. A jeśli na przykład z powodu choroby lub niepełnosprawności nie możesz tego zrobić – wyślij dokumenty pocztą.
Ile będziesz czekać
- do 9 dni roboczych od dnia, w którym urząd dostanie potwierdzenie opłaty, twoje prawo jazdy będzie gotowe do odbioru,
- do miesiąca – jeśli urząd musi wyjaśnić twoją sytuację, na przykład dostaniesz zakaz prowadzenia pojazdów albo okaże się, że masz prawo jazdy za granicą,
- do 2 miesięcy – wyjątkowo, jeśli sytuacja będzie wymagała jeszcze dodatkowych wyjaśnień.
Masz 2 możliwości odbioru:
- w urzędzie – zabierz wtedy ze sobą dowód osobisty albo paszport oraz prawo jazdy – jeśli masz,
- pocztą – jeśli zaznaczysz we wniosku odbiór pocztą, wpiszesz swój adres i przed odbiorem odeślesz swoje prawo jazdy.