Olej to podstawa
Wymiana oleju ma kluczowe znaczenie dla utrzymania prawidłowego działania samochodu. Olej silnikowy smaruje pracujące wewnątrz silnika elementy, ograniczając tarcie i spowalniając ich zużycie. Dodatkowo odprowadza także nadmiar ciepła oraz „wypłukuje” zanieczyszczenia. To jednak dalej nie wszystko – sprawność układu smarowania przekłada się również na zapobieganie korozji oraz innym uszkodzeniom wpływającym na działanie silnika. Dlatego właśnie jego regularna wymiana to być albo nie być dla każdej jednostki napędowej.
Właściciele samochodów nie zawsze wiedzą, kiedy należy zastąpić przepracowany olej na nową mieszankę. Rekomendowany okres wymiany oleju samochodowego jest przeważnie ściśle uzależniony od jego typu, a nawet marki pojazdu. Na szczęście można uprościć tę kwestię i założyć jedną wartość dla większości pojazdów. Zazwyczaj szacuje się, że olej silnikowy powinno się wymienić po każdych 30 tysiącach kilometrów lub raz do roku. Jednak faktyczne zużycie oleju jest również uzależnione od sposobu eksploatacji auta oraz stylu jazdy. Dlatego właśnie tej kwestii należy przyjrzeć się indywidualnie.
Jak jeździsz, gdzie jeździsz, ile jeździsz – to wszystko ma znaczenie
Starsze samochody zazwyczaj mają dwa harmonogramy konserwacji. Jeden przeznaczony do normalnego użytkowania, a drugi do „ciężkich” warunków pracy. W drugim przypadku chodzi głównie o bardzo krótkie lub szczególnie długie podróże, ekstremalne temperatury, jazdę z częstymi przerwami, przewożenie ciężkich ładunków czy holowanie przyczepy. Jeśli nasz samochód należy do tej kategorii, należy skorzystać z bardziej rygorystycznego harmonogramu wymiany oleju. Szczegóły znajdziemy oczywiście w instrukcji obsługi pojazdu lub uzyskamy je dzwoniąc na infolinię serwisu ASO. W przeciwnym razie należy przestrzegać normalnej częstotliwości wymiany oleju.
Z drugiej strony, jeśli jeździmy nowszym samochodem, może on być wyposażony w system monitorowania żywotności oleju, który dostosowuje częstotliwość jego wymiany w zależności od warunków pracy pojazdu. Odpowiedni program powiadomi nas, gdy konieczna będzie wymiana mieszanki na nową. Należy jednak pamiętać i zwrócić szczególną uwagę na to, aby po wymianie serwisant zresetował system.
Niezależnie od tego, jak często wymieniamy olej, należy co miesiąc sprawdzać poziom oleju i uzupełniać go w razie potrzeby. Jeśli nie jeździmy dużo, większość producentów samochodów zaleca coroczną wymianę oleju, nawet jeśli przypomnienie o konserwacji jeszcze się nie pojawiło. Jednocześnie warto jest mieć na uwadze fakt, że uszkodzenia silnika spowodowane niskim poziomem oleju zazwyczaj nie są objęte gwarancją nowego samochodu.
Inne porady i wskazówki – o tym musisz wiedzieć
- Sprawdzaj poziom oleju minimum raz w miesiącu. Pomoże to wykryć ewentualne nieszczelności w układzie smarowania,
- Nawet jeśli Twój samochód stoi przez cały rok w garażu, nadal potrzebujesz co najmniej dwóch wymian oleju rocznie . Olej z czasem ulega rozkładowi, nawet jeśli nie jest używany,
- Zawsze kiedy wymieniasz olej, wymieniaj również filtr. Nowy filtr to zazwyczaj koszt kilkudziesięciu złotych, a może uchronić silnik przed poważnymi awariami.