Reguluje to stosowne rozporządzenie Ministra Infrastruktury
Wymagania dotyczące zasad montażu zbiorników LPG w pojazdach zostały opisane w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Podaje ono, że zbiorniki powinny być zainstalowane w taki sposób, aby były maksymalnie chronione przed skutkami uderzeń oraz zabezpieczone przed przemieszczeniem przy działaniu na pojazd określonego przyspieszenia. Ponadto należy zapewnić możliwość łatwego odczytu stanu ich napełnienia, danych dotyczących oznakowań identyfikacyjnych oraz cech legalizacji.
Zgodnie z przepisami zbiorniki LPG nie mogą być instalowane w części przedniej pojazdu, komorze silnika oraz przestrzeni pasażerskiej. Ponadto w ich pobliżu nie powinny się znajdować sztywne elementy o ostrych krawędziach. Prawie we wszystkich instalacjach zbiornik gazu montowany jest w miejscu koła zapasowego.
Zmniejsza to utratę przestrzeni bagażowej w pojeździe i zapewnia fabryczny wygląd. Często stosuje się także modele podwieszane do podwozia. W przypadku samochodów dostawczych można przeprowadzić montaż zbiornika LPG na skrzyni ładunkowej, ale wymaga to jego dodatkowego zabezpieczenia przed uszkodzeniem przez ładunek.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze zbiornika LPG?
Butle na gaz mogą mieć różny kształt. Najczęściej stosowane są zbiorniki toroidalne, w kształcie pierścienia, które umieszcza się w miejscu koła zapasowego w bagażniku. Poza tym spotyka się zbiorniki cylindryczne, w kształcie walca, które montuje się zwykle na zewnątrz pojazdu. Zbiorniki LPG różnią się między sobą także wielkością.
W celu jej optymalnego doboru najlepiej zwrócić się do specjalistów. Z jednej strony zbiornik powinien mieścić się w przeznaczonej na niego przestrzeni, a z drugiej mieć maksymalną dostępną pojemność. Warto mieć jednak na uwadze, że ze względów bezpieczeństwa zbiorniki LPG mogą być napełniane gazem maksymalnie do 80% swojej pojemności wodnej.
Instalacja LPG – to zawsze się zwraca
LPG jest znacznie tańszy od benzyny i oleju napędowego – to prosty fakt. Dzięki temu szybko zwrócą się wszelkie wydatki związane z instalacją instalacji LPG, niezależnie od tego, czy jeździmy sporadycznie, czy też często wybieramy się w długie trasy. Jeśli pokonujesz średnio 2000 kilometrów miesięcznie, Twoje oszczędności z pewnością będą widoczne gołym okiem. Koszty montażu instalacji LPG zwracają się już po przejechaniu 10 000 kilometrów, a to niewiele. Oczywiście im więcej jeździsz i im więcej paliwa spala silnik Twojego samochodu, tym więcej oszczędzasz na paliwie. Zwrot inwestycji w instalację LPG jest po prostu kwestią czasu.