Będzie największa w historii obniżka cła na paliwo. Decyzja została już podjęta - ceny będą zupełnie inne

Będzie największa w historii obniżka cła na paliwo. Decyzja została już podjęta - ceny będą zupełnie inne

tankowanie zwrot rząd (3)

Podaj dalej

W ostatnich tygodniach ceny diesla, benzyny i LPG na stacjach paliw w całej Europie niemal codziennie szły w górę. Teraz jednak wszystko wskazuje na to, że ta karuzela podwyżek w końcu się zatrzyma.

W tym celu w Polsce powodem gwałtownej i przede wszystkim sporej obniżki jest sytuacja na rynkach światowych. Spadek cen paliw gotowych przełożyły się na nowe, niższe ceny w hurcie. W przypadku benzyny jest to mniej aż o 55 gr na litrze netto. Olej napędowy jest natomiast tańszy o równą złotówkę.

Największa w historii obniżka cła na paliwo

ceny paliw paliwo diesel benzyna ropa naftowa brent
fot. pixabay

Z kolei w Wielkiej Brytanii podjęto właśnie kluczową dla kierowców decyzję. Kanclerz skarbu Rishi Sunak zareagował na rosnące koszty paliwa dla kierowców, obniżając opłatę paliwową o 5 pensów za litr. Tym samym podatek rządowy zmniejszył się do 53 pensów za litr.

Sunak zaznaczył, że to największa w historii Wielkiej Brytanii obniżka cła paliwowego. Zgodnie z planem będzie ona obowiązywać do marca 2023 roku i pozwoli zaoszczędzić Brytyjczykom do tego czasu 5 miliardów funtów na paliwie. Kierowca podjeżdżając pod dystrybutor aby zatankować samochód rodzinny z bakiem o pojemności 55-litrów zostawi więc w swojej kieszeni 3 funty, czyli w przeliczeniu około 17 zł.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News